بازتاب نیوز

پولیس ایران "عاملان انتشار تصاویر پرچم طالبان" را دستگیر کرد

١٢ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

علی ذوالقدری بدون اشاره به تجمع حامیان طالبان در پارک ملت، انتشار تصاویر آنها را موجب "سوءاستفاده رسانه‌های معاند" دانست و گفت دستگیری‌‌ و شناسایی این افراد "با هماهنگی مقام قضایی" انجام گرفته است. ذوالقدری افزوده که دستگیرشدگان هیچ ارتباطی با "گروهک تروریستی" ندارند.

روز جمعه شماری از "مهاجران افغان" به مناسبت عید قربان و آتش بس سه روزه طالبان و دولت کابل، پرچم طالبان را به دست گرفته و در پارک ملت جمع شدند.

مرتبط:  گردهمایی حامیان طالبان با پرچم "امارت اسلامی" در ایران

تصاویر این تجمع روز شنبه در شبکه های اجتماعی به سرعت بازنشر شد و باعث خشم کاربران افغان و انتقاد از حکومت ایران گردید. محمد سلطانی، یکی از کاربران در فیس بوک نوشت: «حکومت ایران همیشه آب را گل آلود کرده و ماهی می گیرد». لیاقت لایق نیز نوشت: «اینها همه قبلا توسط حکومت ایران هماهنگ شده اند».

بیات اصغری، یکی دیگر از کاربران نوشته است: «من در ایران مهاجر بودم. هیچ مهاجری تا پشتوانه ای از سوی آقازاده های ایرانی نداشته باشد، نمی تواند با این پوشش و پرچم طالبان به دست در پارک راه برود، چه برسد که تجمع راه اندازی کند». وی اضافه کرده است: «اینها کسانی هستند که در کمپ های آموزشی طالبان در ایران هستند.»

شماری از کسانی که در پارک ملت تهران گردهمایی کرده بودند

شماری از کسانی که در پارک ملت تهران گردهمایی کرده بودند

عارف احمدی، شاهد عینی این صحنه که به پولیس خبر داد و تصاویر را در فیسبوک منتشر کرد، به "انصاف نیوز" گفته که آنها بین ۷۰ تا ۹۰ نفر بودند و نگهبان‌های پارک به آنها کاری نداشتند تا وقتی که پولیس رسید.

این رسانه ایرانی به نقل از نگهبان پارک ملت نوشته است: «تعداد آنها حدود ۱۰ نفر بود... آنها در قسمت بالای پارک پرچم طالبان را به دست گرفتند و به دیگران نشان می‌دادند. زمان زیادی نتوانستند تجمع کنند؛ فقط به اندازه‌ای که ما خبردار شویم و به آنها برسیم. ما آنها را گرفتیم و به کلانتری ۱۴۵ تحویل دادیم و پرچم‌را هم گرفتیم...»

احمدی که عکس های این تجمع را در فیس بوکش نشر کرده، به انصاف نیوز گفته بود که از کرده اش پیشمان است و نمی خواهد بازنشر این تصاویر در شبکه های بین المللی برایش دردسری ایجاد کند. آقای احمدی روز شنبه به درخواست دوچه وله برای مصاحبه پاسخی نداد.

پولیس تهران دقیقا نگفته که تجمع کنندگان در پارک را دستگیر کرده یا کسانی که این تصاویر را گرفته و در شبکه های اجتماعی بازنشر کرده اند.

هیچیک از مقامات رسمی در باره بالا بردن پرچم طالبان در پارک ملت، موضع‌گیری نکرده ‌‌اند. ایران در زمان حاکمیت طالبان بر افغانستان نیز این گروه را به رسمت نمی شناخت.

اخیرا سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران اتهامات وارد شده به کشورش مبنی بر ایجاد پایگاه های آموزشی برای طالبان در خاکش را رد کرد.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/طالبان-ایران-پرچم-پارک-ملت/a-54404158?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading