بازتاب نیوز

ترامپ می خواهد شبکه اجتماعی «تیک تاک" را ممنوع سازد

١٢ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در هواپیمای حکومتی «ایر فورس وان» به خبرنگاران همسفرش در این باره گفت: «آنچه مربوط به تیک تاک است، ما آن را از ایالات متحده امریکا بیرون می کنیم. حالا من قدرت آن را دارم. من می‌توانم با یک حکم به عنوان رئیس جمهور و یا (با ابزار اقتصادی در وضعیت اضطراری) این کار را عملی کنم.» ترامپ افزود که در نظر دارد از روز شنبه علیه این شبکه اقدام کند.

«تیک تاک» در هند ممنوع است

این شبکه بین‌المللی چینی «بایت دانس» ورژن سانسور شده اش به نام دوین (Douyin) را در چین به کار انداخته است. ادارات ایالات متحده امریکا به دلیل خلاء امنیتی این نگرانی را ابراز کردند که این شبکه آنلاین، اطلاعات کاربران را در اختیار حکومت کمونیست چین قرار می دهد.

مرتبط:  یک دخترجوان با استفاده از Tiktok به سیاست های چین حمله کرد

«تیک تاک» از مدتی به این سو در جوامع غربی با مخالفت هایی مواجه شده است. این شرکت تا به حال همه اتهام ها را در مورد سپردن داده‌های کاربران به حکومت چین رد کرده است. از جمله «هواوی» شرکت فن آوری دیگر چینی نیز با اتهام های مشابهی از جانب ایالات متحده امریکا مواجه شده است.

تیک تاک مربوط به شرکت بیت دانس می باشد

تیک تاک مربوط به شرکت بیت دانس می باشد

پیش از آن نیز این شبکه اجتماعی چینی و ۵۸ اپلیکیشن دیگر این کشور به دلیل منازعه مرزی اخیر در هندوستان ممنوع شده است. این شبکه به دلیل نارضایتی ها در خارج، مدت‌ها پیش تلاش کرد تا ورژن های بین‌المللی اش را از ورژن چینی اش جدا کند.

مرتبط:  ترامپ می خواهد «قدرت غیرقابل کنترول» شبکه های اجتماعی را محدود کند

«تیک تاک» قبل از همه در میان نوجوانان محبوبیت بسیار دارد و در سطح جهانی ۸۰۰ میلیون کاربر دارد که ممکن است تنها در ایالات متحده امریکا ۸۰ میلیون نفر داشته باشد.

مایکروسافت به تیک تاک علاقه دارد

براساس گزارش خبرنگاران همسفر ترامپ، او  تصریح کرده است که از یک مصالحه حمایت نخواهد کرد که براساس آن یک شرکت ایالات متحده امریکا، بخش امریکایی «تیک تاک» را خریداری کند.

به روز جمعه از قول حلقات گزارش شد که مایکروسافت شرکت بزرگ نرم‌افزار امریکایی به «تیک تاک» علاقمندی نشان داده است و خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که این شرکت در مورد خرید بخش امریکایی اش با متصدی های چینی مذاکره می کند.

اخیرا گزارش شده که مصر کاربران فعال در تیک تاک را دستگیر می کند

اخیرا گزارش شده که مصر کاربران فعال در تیک تاک را دستگیر می کند

پیش از آن مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا ممنوع کردن فعالیت‌های «تیک تاک» در کشوش را بعید نداسته بود. براساس اظهارات وی، اطلاعات خصوصی کاربران توسط این شرکت به دست حزب کمونیست چین رسیده است.

در حال حاضر در کانگرس در مورد مسوده یک قانون مشوره می‌شود که استفاده از شبکه «تیک تاک» را برای کارمندان اداری در ایالات کشور از طریق ابزارهای خدماتی انترنتی ممنوع کند.

افزون برآن یک گروه از سناتورهای جمهوری خواهان اخیراً ابراز نگرانی کرده‌اند که چین از طریق اپلیکیشن ویدیویی در مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری مداخله خواهد کرد.

Hm/Rsh/nob/as (afp, dpa, rtr)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تیک-تاک-چین-امریکا-هندوستان-جوانان/a-54404087?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading