بازتاب نیوز

مقامات افغانستان و پاکستان و اظهارات متفاوت درباره درگیری مرزی دو کشور

١٢ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «حیات‌الله حیات» والی «قندهار» اعلام کرد که بر اثر حملات نیروهای مرزی پاکستان و اصابت راکت‌های آن‌ها به منازل مسکونی در شهر مرزی «سپین بولدک» 15 غیرنظامی از جمله زنان و کودکان کشته و 80 تن دیگر نیز زخمی شدند.

طرف پاکستانی نیز اعلام می‌کند که 7 نفر بر اثر این درگیری‌ها کشته و 31 تن دیگر نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

یک مقام ارشد پاکستانی در شهر مرزی «چمن» مدعی شد که خشونت در حالی رخ داد که جمعیتی که قصد ورود به خاک پاکستان را داشتند دست به ناآرامی زده و به تأسیسات ارتش پاکستان حمله کردند.

وزارت دفاع افغانستان نیز در واکنش به این رویداد گفت: اگر ارتش پاکستان به حملات راکتی به خاک افغانستان ادامه دهد با اقدام متقابل ارتش افغانستان مواجه خواهد شد.

«شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان نیز مدعی شد که نظامیان این کشور در "دفاع از خود" اقدام کردند اما معترضان به «رویترز» گفتند که نیروهای پاکستانی در ابتدا به مردم شلیک کردند.

وزارت خارجه افغانستان نیز ضمن محکوم کردن حملات راکتی پاکستان خواستار تحقیقات درباره عوامل ایجاد این وضعیت و رسیدگی به آن شده و تاکید می‌کند که توسل به دیپلماسی فعال به عنوان ابزار موثر در خصوص کاهش تنش‌ها برای جلوگیری از چنین حوادثی در آینده حیاتی است.

گذرگاه‌های مرزی بین دو کشور در بیشتر اوقات به دلیل همه‌گیری کرونا مسدود است اما برای مدت کوتاهی قرار بود در روزهای عید بازگشایی شود تا اتباع دو کشور رفت و آمد کنند، اما وقتی این گذرگاه باز نشد گروهی بزرگ تجمع اعتراض‌آمیز برپا کردند و براساس گفته‌های مقامات پاکستانی مرکز قرنطینه واقع در این گذرگاه را نیز به آتش کشیدند.

پاکستان نیروهای نظامی افغانستان را به آغاز درگیری‌های مرزی متهم کرددرگیری‌ در مرزهای افغانستان و پاکستان/ 22 نفر کشته شدندارتش افغانستان در پی حملات راکتی پاکستان به حالت آماده باش درآمد

مردم ساکن در دو سوی «خط دیورند» با یکدیگر روابط نزدیک خانوادگی و قبیله‌ای دارند و چندین دهه بطور آزادانه از مرز عبور می‌کردند اما نظارت‌های مرزی اخیراً سختگیرانه‌تر شده است زیرا هر دو کشور یکدیگر را به پناه دادن به نیروهای افراطی علیه همدیگر متهم می‌کنند.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/12/2319204/مقامات-افغانستان-و-پاکستان-و-اظهارات-متفاوت-درباره-درگیری-مرزی-دو-کشور

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading