بازتاب نیوز

رییس جمهور غنی: اگر مشکل در روند صلح پیش نمی‌آمد، لوی‌جرگه در آخر برگزار می‌شد

١٢ اسد ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: محمداشرف غنی، رییس جمهور یک‌بار دیگر در سمنگان تأکید کرد که به زودی لوی‌جرگه مشورتی صلح را برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، فرا می‌خواند.

آقای غنی روز شنبه، یازدهم اسد، در سفری به این ولایت، در سخنانی گفت که اگر مشکلی در روند پیش نمی‌آمد، لوی‌جرگه‌ی مشورتی در آخر برگزار می‌‎شد.

او افزود که در برگزاری مکرر لوی‌جرگه مشکل وجود ندارد و لوی‌جرگه مشورتی سال ۱۳۹۸ به برنامه‌های دولت برای صلح سمت‌وسو داده است.

لوی‌جرگه مشورتی صلح در نهم ثور سال گذشته در کابل برگزار شد.

محمداشرف غنی در سمنگان تأکید کرد که تصمیم آخری در مورد صلح را مردم می‌گیرند، از اعضای مجلس نماینده‌گان نیز خواست که از رخصت‌های تابستان خود برگردند تا زمینه برگزاری لوی‌جرگه مشورتی فراهم شود.

رییس جمهور غنی از مشکلی که در روند صلح پیش آمده است، به صورت صریح یاد نکرد و ظاهراً اشاره‌ای به جنجالی‌شدن رهایی زندانیان طالبان بوده است.

دولت و گروه طالبان پیش از شروع مذاکرات بین‌الافغانی درباره رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان دچار اختلاف شده‌اند.

حکومت پیش‌تر گفته بود که ۵۹۲ زندانی گروه طالبان را به دلیل این که در جرایم جنایی دست داشته‌اند، از زندان رها نمی‌کند. این رقم اما به ۴۰۰ تن کاهش یافته است و حکومت رهایی آن‌ها را به تصمیم لوی‌جرگه مشورتی مشروط کرده است.

تاکنون زمان دقیق برگزاری لوی‌جرگه مشورتی مشخص نشده است.

لینک اصلی: https://8am.af/president-ghani-if-the-problem-in-the-peace-process-had-not-arisen-the-loya-jirga-would-have-been-convened-at-the-end/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading