بازتاب نیوز

غنی و روحانی در مورد صلح و روابط دوجانبه تیلفونی صحبت کردند

١٢ اسد ١٣٩٩ صدای آمریکا

روسای جمهور افغانستان و ایران برعلاوۀ تبریکی عید، در مورد گفتگوهای صلح، روابط دوجانبۀ کابل و تهران در بخش‌های استراتیژیک و اقتصادی صحبت کرده اند.

پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری ایران با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این صحبت تیلفونی عصر شنبه اول اگست (۱۱ اسد)، آقای روحانی با استقبال از برقراری آتش‌بس موقت در افغانستان، ابراز امیدواری کرده است که این آتش‌بس ادامه یابد و خشونت‌ها فروکش کند.

آقای روحانی گفته است: "ایران همواره از روند صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت کرده و امیدواریم گفتگوهای بین الافغانی با محوریت دولت قانونی و همه گروه های سیاسی افغانستان و طالبان بر مبنای قانون اساسی به نتیجه برسد".

رییس جمهور غنی، از حمایت تهران از روند صلح افغانستان قدردانی کرده و گفته است: "امیدوارم پشتیبانی ایران از روند صلح، هم برای ملت افغانستان و هم برای منطقه و جهان صلح و امنیت بیشتر به ارمغان بیاورد".

این در حالی است که در حدود یک هفته پیش زلمی خلیلزاد، نماینده ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان گفته بود که ایران از آغاز مذاکرات بین الافغانی و رسیدن به یک توافق صلح در افغانستان به اندازه لازم حمایت نکرده است.

این گفتگوی تیلفونی پس از آن انجام می‌شود که بر اساس گزارش‌ها، شماری از حامیان طالبان در تهران به تازگی با برافراشتن پرچم آن گروه در پارک ملت در تهران، گردهمایی را راه‌اندازی کردند.

ریاست جمهوری افغانستان تا اکنون در مورد این گفتگوی تیلفونی به گونۀ رسمی چیزی نگفته است.

روابط استراتیژیک و اقتصادی

همچنان حسن روحانی، در این گفتگوی تیلفونی با رییس جمهور افغانستان به نهایی‌شدن سریع سند راهبردی میان کابل و تهران تاکید کرده است.

او گفته است: "اگر وضعیت ناشی از شیوع بیماری کرونا اجازه دهد، می‌توانیم در ماه‌های آینده، در یک جلسه مهم حضوری، علاوه بر امضای سند جامع همکاری‌های دو کشور در تهران، بهره برداری از خط آهن خواف - هرات را نیز به عنوان دو رخداد تاریخی در فهرست بلند تعاملات دوستانه دو طرف ثبت کنیم".

محمداشرف غنی، رییس جمهور افغانستان با یادآوری از رونق سریع بندر چابهار، ابراز امیدواری کرده است که روابط اقتصادی کابل و تهران بیشتر از پیش گسترش یابد.

این نخستین گفتگوی تیلفونی میان روسای جمهور افغانستان و ایران، پس از افزایش تنش‌ها مبنی بر غرق‌کردن مهاجرین افغان توسط مرزبانان ایرانی و گلوله‌باری بر موتر حامل مهاجرین افغان در شهر یزد آن کشور صورت می‌گیرد.

لینک اصلی: https://www.darivoa.com/a/Afghanistan-and-Iran-presidents-talked-on-peace-by-phone/5527276.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای آمریکا

آخرین خبر ها:

Loading