بازتاب نیوز

نخستین نمایشگاه و بازارچه تابستانی در بامیان گشایش یافت

١٢ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

در این نمایشگاه دو روزه، زنان تجارت پیشه صنایع دستی و محصولات زراعتی شان را از سطح ولسوالی های این ولایت جمع آوری نموده و در ۴۰ غرفه به نمایش و فروش گذاشته اند. گردشگران داخلی و خارجی از این فرآورده های محلی دیدن کرده و خریداری می نمایند.

مسئولان محلی هدف از راه اندازی این نمایشگاه را معرفی محصولات و دستاوردهای محلی و رشد و حمایت از زنان تجارت پیشه می خوانند. اهداف دیگر نیز رونق کسب و کار و جذب گردشگران در ولایت بامیان خوانده شده است.

سیدانور رحمتی، والی ولایت بامیان می گوید که صنایع دستی بامیان چنین برنامه ها سبب تشویق زنان می گردد: «زنان تجارت پیشه در جریان شیوع ویروس کرونا متضرر شده اند و بازاری خوب نداشتند. بانوان کسبه کار باید از سوی موسسات مورد حمایت قرار گیرند، تا در آینده رشد نماید.»

شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی نیز از این بازارچه دیدن کردند.

شمار زیادی از گردشگران داخلی و خارجی نیز از این بازارچه دیدن کردند.

در ولایت بامیان حدود ۴۰ انجمن و شرکت های تجارتی کوچک مخصوص زنان و ده ها دوکان صنایع دستی فعال می باشد. صدها نفر از بانوان در این بخش ها مصروف کار اند و از این طریق امرار معاش می کنند.

اما آنان از کم توجهی حکومت و موسسات شکایت دارند و می گویند که در چهار ماه گذشته به خاطر شیوع ویروس کرونا و قرنطین بازار، شدیداً متضرر شده اند.

گلثوم که صنایع دستی اش را از ولسوالی دور افتتاده ورس در این نمایشگاه برای فروش آورده می گوید: «ما لباس هزاره گی، خامک دوزی، گلم، نمد، قالین، یخن، کلاه و عسل را برای نمایش آوردیم و امروز فروشات ما خوب بود.»

این مراسم با رعایت توصیه های صحی برگزار گردید و مراجعه کنندگان توسط تیم صحی معاینه شدند.

این مراسم با رعایت توصیه های صحی برگزار گردید و مراجعه کنندگان توسط تیم صحی معاینه شدند.

خانعلی که از کابل برای تفریح به بامیان آمده و از این نمایشگاه دیدن نموده می گوید: «بامیان بهترین مکان برای تفریح و گردش است؛ چون این ولایت امن است و مردم مهمان نوازی دارد که به کسی کار ندارند. برگزاری چنین برنامه ها خیلی موثر و مفید می باشد.»

در کنار نمایشگاه، موسیقی محلی نیز دایر شد، هنرمندان برای بازدیدکننده ها هنرنمایی نمودند و با دو تار دمبوره شان برای آنان آهنگ های هزاره گی و مهینی سرودند.

فرشته عضو گروه صلصال که از چهار سال به این طرف، به موسیقی روآورده است می گوید: «هنر را دوست دارم و خیلی خوشحالم که به لبان هم وطنان خود در روزهای عید و رخصتی لبخند می آورم. من برای شان آهنگ اجرا می نمایم.»

معرفی غذاهای محلی نیز بخشی از این نمایشگاه و بازارچه است.

معرفی غذاهای محلی نیز بخشی از این نمایشگاه و بازارچه است.

کارشناسان می گویند که برگزاری چنین برنامه ها تاثر مستقیم بالای خرید و فروش و معرفی صنایع دستی بانوان دارد و به اقتصاد آنان اثر مثبت می گذارد. به باور آنان چنین جشنواره هایی می تواند فرهنگ محلی را نیز معرفی کرده و گردشگران بیشتری را به بامیان جذب کند.

به خاطر مبارزه با شیوع ویروس کرونا، پارک و مکان های تاریخی این ولایت مسدود بود؛ اما از یک ماه به این طرف همه ساحات تاریخی و مکان های تفریحی دوباره به روی گردشگران باز شده و در دو روز گذشته هزاران تن از شهرهای بزرگ کشور به پارک ملی بند امیر سفر نموده اند.

زنانی که صنایع و تولیدات شان را در این بازارچه به نمایش و فروش گذاشته اند، خرسند هستند.

زنانی که صنایع و تولیدات شان را در این بازارچه به نمایش و فروش گذاشته اند، خرسند هستند.

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/بامیان-جشنواره-فرهنگ-هنر-اقتصاد-افغانستان-گردشگری/a-54406248?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading