بازتاب نیوز

زندانیان آزاد شده خارج از فهرست طالبان به 317 نفر رسید

١٢ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که در دو روز گذشته 317 زندانی طالبان در پروان و دیگر ولایت‌های افغانستان آزاد شدند.

بیانیه می‌افزاید که روند آزادی زندانیان خارج از فهرست طالبان تا افزایش این شمار به 500 نفر ادامه خواهد داشت.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان دو روز پیش در پیامی به مناسبت عید قربان از صدور فرمان 500 زندانی دیگر این گروه خبر داده بود.

وی همچنین تصریح کرد که این زندانیان برای استقبال از تصمیم طالبان مبنی بر اعلام آتش‌بس در عید قربان و تسریع روند صلح آزاد می‌شوند و شامل فهرست پنج هزار نفری این گروه نیستند.

براساس آمارهای منتشر شده توسط دولت افغانستان، تاکنون 4 هزار و 600 زندانی طالبان آزاد شده‌اند و برای تصمیم‌گیری برای آزادی 400 زندانی باقیمانده این گروه لویه جرگه مشورتی برگزار می‌شود.

غنی همچنین تاکید کرد که دولت این 500 زندانی را به ازای آزادی زندانیان نیروهای امنیتی توسط طالبان، آزاد خواهد کرد؛ این گروه اما بر آزادی همه زندانیانش براساس فهرست ارائه شده در قطر تاکید دارد.

رئیس جمهور افغانستان تصریح کرد که دولت 400 نفر از مجموع 5 هزار زندانی طالبان را آزاد نخواهد کرد و برای آزادی آن‌ها لویه جرگه برگزار خواهد شد.

اخبار تأیید نشده از احتمال تمدید آتش‌بس طالبان و دولت افغانستانافشاگری رویترز از پیشنهادهای خلیلزاد برای تکمیل روند آزادی زندانیان طالبانآزادی خارج از فهرست 150 زندانی طالبان در افغانستان

گزارش‌ها اما حاکی از آن است که «زلمی خلیلزاد» نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان در دیدار اخیرش با سران دولت افغانستان در کابل پیشنهاد داده که این زندانیان پس از آزادی به یک مرکز منتقل شوند و تحت نظارت مشترک دولت و طالبان در بازداشت خانگی باشد.

به گزارش «رویترز»، خلیلزاد همچنین پیشنهاد داده تا زندانیان باقیمانده طالبان آزاد شوند اما از اعلام عمومی آزادی آن‌ها خودداری شود.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/12/2319415/زندانیان-آزاد-شده-خارج-از-فهرست-طالبان-به-317-نفر-رسید

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading