بازتاب نیوز

طالبان باید روی کاهش و قطع خشونت‌ها انعطاف پذیر باشند

١٢ اسد ١٣٩٩ آژانس افغان خبر

اعضای مجلس نمایندگان از آتش‌بس سه‌روزه‌ای عید استقبال کرده و می‌گویند که طالبان باید برای کاهش و قطع خشونت‌ها از خود انعطاف نشان دهد تا زمینه‌ای آتش‌بس دائمی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شود.

به گزارش افغان نیوز: عبدالروف انعامی، نماینده مردم بدخشان در مجلس نمایندگان در مصاحبه‌ای با آژانس افغان نیوز گفت: «از آتش‌بس سه‌روزه عید استقبال می‌کنیم و از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهیم که در راستای آتش‌بس دائمی و پایان جنگ افغانستان نیز اقدامات جدی نمایند».

آقای انعامی تأکید کرد که گروه طالبان باید آتش‌بس سه‌روزه را تمدید نماید و دیگر بزرگ‌راه‌های کشور را به روی مسافران به بهانه‌های مختلف مسدود نکند و از جنگ و خشونت‌ها تنها مردم افغانستان زیان می‌بیند.

به گفته آقای انعامی بیشترین زندانیان گروه طالبان از سوی حکومت رهاشده و باید گروه طالبان از پیش‌شرط قرار دادن شمار اندک زندانیانشان برای آغاز گفتگوهای بین‌الا‌فغانی و پروسه صلح دست‌بردارند.

این عضو مجلس نمایندگان تأکید کرد که حکومت افغانستان مکلف است تمام طرف‌های ذی‌دخل جنگ چهل ساله‌ای افغانستان را در پروسه صلح شریک و اجماع سیاسی میان احزاب و شخصیت‌های برجسته کشور ایجاد کند و یک هیأت همه‌شمول و توانمند برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی را شکل بدهد.

او افزود که هیأت مذاکره کنده باید افراد دارای اهلیت و شایستگی باشد تا بتواند روی میز گفتگوها از ارزش‌ها و حقوق مردم رنج‌دیده افغانستان دفاع کند و برای اینکه صلح پایدار در کشور به وجود بیاید به میز گفتگوها حاضر شوند.

آقای انعامی از بی‌اعتمادی که میان مردم و حکومت در چند سال اخیر حکومت آقای غنی ایجادشده ابراز نگرانی کرده و گفت: «از رأس حکومت افغانستان می‌خواهیم که از کارهای نمایشی در راستای صلح خودداری نماید و برای رفع بی‌اعتمادی که نسبت به خودشان و حکومت ایجادشده، تلاش نمایند».

بااین‌همه دفتر شورای امنیت ملی اعلام کرده که دولت افغانستان در دو روز گذشته ۳۱۷ زندانی طالبان را از زندان بگرام و دیگر زندان‌های کشور رها کرده است. بر اساس معلومات شورای امنیت ملی، شمار زندانیان رهاشده‌ی طالبان اکنون به چهار هزار و ۹۱۷ نفر رسیده و باقی ۱۸۳ زندانی دیگر این گروه نیز به‌زودی آزاد می‌شوند.

لینک اصلی: http://afghannews.af/طالبان-باید-روی-کاهش-و-قطع-خشونت‌ها-انعطاف-پذیر-باشند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آژانس افغان خبر

آخرین خبر ها:

Loading