بازتاب نیوز

۳۱۷ زندانی طالبان از زندان های حکومت افغانستان آزاد گردیدند

١٢ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

در خبرنامه شورای امنیت ملی افغانستان آمده که برای "زمینه سازی آغاز گفتگوهای صلح" این زندانیان از زندان های بگرام و دیگر زندان های  کشور رها شده اند. بربنیاد این خبرنامه، تا پیش از عید ۴۶۰۰ زندانی طالب از زندان ها رها شده بودند.

 براساس "توافقنامه آوردن صلح به افغانستان" که در پایان ماه فبروری میان امریکا و طالبان در قطر امضا شد، توافق شد که ۵۰۰۰ زندانی طالب را حکومت افغانستان و یک هزار اسیر حکومت را طالبان رها سازند تا زمینه آغاز مذاکرات بین الافغانی صلح فراهم گردد.

از آغاز این روند هردو جانب یکدیگر را متهم می کنند که رقم تعهد شده را تکمیل ننموده اند. به مناسبت عید قربان رئیس جمهور افغانستان دستور رهایی ۵۰۰ زندانی طالبان را صادر کرد، اما گفت ۴۰۰ زندانی "خطرناک" طالبان که جرایم جنگی و ضد بشری انجام داده اند، در زندان ها می مانند.

مرتبط:  رئیس جمهور غنی دستور رهایی ۵۰۰ زندانی دیگر طالبان را صادر کرد

این موضوع به بن بستی برای آغاز مذاکرات صلح تبدیل شده که انتظار می رود با ختم رخصتی های عید در دوحه پایتخت قطر آغاز گردند. زلمی خلیلزاد برای حل این بحران سفرش به منطقه را آغاز کرده و پیشنهاداتی را در این زمینه به دو جانب ارائه نموده است.

عکس آرشیف از روند رهایی زندانیان طالبان از زندان بگرام

عکس آرشیف از روند رهایی زندانیان طالبان از زندان بگرام

مرتبط: پیشنهاد امریکا؛ حبس خانگی برای زندانیان "خطرناک" طالبان

حکومت افغانستان گفته ۲۰۰ تن از ۴۰۰ زندانی که آزادی شان جنجالی شده را جنگجویان شبکه تروریستی حقانی و متهم به حمله به سفارتخانه ها، مکان های عمومی، دفاتر دولتی، کشتن هزاران غیرنظامی در سال های اخیر و از جمله انفجار بزرگ سال ۲۰۱۷ در برابر سفارت آلمان در کابل هستند.

با رهایی این ۳۱۷ زندانی، شمار طالبان رها شده از زندان های حکومت افغانستان  به ۴۹۱۷ زندانی رسید. جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان به دویچه وله گفت: «اینها از جمله ۵۰۰ نفری هستند که رئیس جمهور دستور رهایی شان را صادر کرده بود». وی تایید کرد که این افراد از جمله زندانیان "خطرناک" طالبان نیستند.

نگهداری در تاسیسات مشترک

به نظر می رسد که مقام های امریکایی می کوشند با رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان بن بست آغاز گفتگوهای بین الافغانی صلح را هرچه زودتر بشکنند. دیپلومات های امریکایی برای آغاز دور نخست این مذاکرات رایزنی می کنند.

به تازگی رویترز نگاشته است که سه منبع ارشد رسمی در امریکا به این خبرگزاری گفته اند که "حبس خانگی" به عنوان یک راه حل پیشنهادی برای بن بست مذاکرات صلح ارائه شده است.

روند انتقال زندانیان طالبان از یکی از زندان های افغانستان

روند انتقال زندانیان طالبان از یکی از زندان های افغانستان

این منابع گفته اند که پیشنهاد شده که ان دسته از جنگجویان طالبان که متهم به انجام برخی از خونین ترین حملات هستند، در تاسیساتی نگهداری شوند که تحت نظارت طالبان و دولت افغانستان باشند. به گفته آنان چنین پیشنهادی این هفته توسط دیپلومات های ارشد امریكا به طرف های متخاصم افغانستان ارائه شد.

مرتبط:  غنی و خلیلزاد روی تمدید آتش بس گفتگو کردند

 حکومت افغانستان و گروه طالبان تاکنون در این باره ابراز نظر نکرده اند.

 طالبان پیش از عید قربان همزمان با اعلام آتش بس سه روزه خبر دادند که ۱۰۰۰ اسیر حکومت افغانستان را پیش از عید رها خواهند کرد تا بعد از عید زمینه آغاز گفتگو های صلح فراهم گردد. این گروه گفته است که بیش از ۱۰۰۰ اسیر حکومت افغانستان را در ۴۵ گروه در ولایت های مختلف این کشور از بند رها کرده اند.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/تروریسم-افغانستان-امریکا-طالبان-زندانی-صلح-توافقنامه-جنایت-جنگی-ضدبشری/a-54406335?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading