بازتاب نیوز

سرور دانش: اقلیت‌های اجتماعی نگرانی‌شان در مورد صلح را در لویه جرگه‌ی مشورتی بیان کنند

١٣ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری، گفته است که لویه جرگه‌ی مشورتی، زمینه‌ی مناسبی را برای اقلیت‌های اجتماعی، زنان و فعالان مدنی و حقوق بشری، فراهم خواهد ساخت تا نگرانی‌ها و مطالبات خود را در پروسه‌ی صلح، به صورت مستقیم بیان کنند.

در اعلامیه‌ای که روز یک‌شنبه (۱۲ اسد)، از سوی دفتر معاون دوم ریاست‌جمهوری منتشر شده، آمده است که سرور دانش، از طریق ویدیو کنفرانس، با کارن دیکر، معاون سفارت امریکا در کابل، در مورد آمادگی‌ها برای برگزاری لویه جرگه‌ی مشورتی، تلاش‌ها برای آغاز گفت‌وگوهای میان‌افغانی و برقراری آتش‌بس، صحبت کرده است.

آقای دانش، گفته است که قرار است به زودی، لویه جرگه‌ی مشورتی صلح، با حضور نمایندگان مردم، اعضای شورای ملی، شورای عالی مصالحه‌ی ملی و دیگر نهادهای مرتبط، در کابل برگزار شود.

به گفته‌ی او، قرار است در این جرگه، موضوع آزادی زندانیان طالبان، آتش‌بس، مذاکره با طالبان، خواسته‌ها و مطالبات مردم، مورد بحث قرار بگیرد تا در روشنایی آن، اقدامات عملی در مسیر پروسه‌ی صلح به صورت جدی و مؤثر انجام شود.

معاون دوم ریاست‌جمهوری، ابراز امیدواری کرده است که از طریق گفت‌وگوهای مستقیم حکومت و نمایندگان مردم در این جرگه ، یک صدای واحد برای تقویت روند پروسه صلح و مذاکرات بین‌الافغانی فراهم شود. او، همچنان گفته است که این جرگه، زمینه‌ی مناسب را برای اقلیت‌های اجتماعی، زنان و فعالان مدنی و حقوق بشری فراهم خواهد ساخت تا نگرانی ها و مطالبات خود را در پروسه‌ی صلح، به صورت مستقیم بیان کنند.

از سویی هم، معاون سفارت امریکا در کابل، گفته است که گروه طالبان، هرگز نمی‌تواند صدای واحد مردم را در لویه جرگه‌ی مشورتی صلح برای گفت‌وگوهای صلح و حفظ ارزش‌های ملی و حقوق بشری افغانستان، نادیده بگیرد.

بانو دیکر، ابراز امیدواری کرده است که این جرگه، بتواند زمینه‌ی مناسب را برای اقلیت‌های اجتماعی و زنان فراهم کنند تا آنان دیدگاه شان را در مورد پروسه‌ی صلح، بهتر مطرح کنند.

پیش از این، رییس‌جمهور غنی گفته بود که برای تصمیم در مورد آزادسازی و یا عدم آزادسازی ۶۰۰ زندانی خطرناک طالبان، لویه جرگه‌ی مشورتی برگزار خواهد کرد.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/social-minorities-express-concerns-about-peace-in-advisory-loya-jirga/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading