بازتاب نیوز

وزارت دفاع افغانستان: آخرین بقایای داعش تحت تعقیب جدی قرار دارند

١٢ اسد ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

یک روز پس از کشته شدن اسدالله اورکزی مسئول عمومی استخبارات شاخه خراسان داعش در افغانستان، وزارت دفاع این کشور می‌گوید که این گروه در افغانستان شکست خورده است.

فواد امان معاون سخنگوی این وزارت روز یکشنبه به رادیو آزادی گفت که شماری از اعضای کلیدی گروه داعش در افغانستان کشته شده اند و افراد دیگر این گروه نیز مورد پیگرد جدی قرار دارند: "داعش در مجموع در افغانستان شکست خورد و شما شاهد هستید که بزرگ‌ترین سنگرهای این گروه به ویژه در شرق این کشور تخریب شد. افراد بسیار کلیدی این گروه یا کشته و یا بازداشت شدند. بیشتر از یک هزار جنگجوی این گروه با اعضای خانواده خود به حکومت تسلیم شدند. آخرین بقایای این گروه در افغانستان زیر تعقیب جدی ما قرار دارد."

ریاست عمومی امنیت ملی روز گذشته با پخش خبرنامه‌ای گفته که اسدالله اورکزی مسئول عمومی استخبارات شاخه خراسان گروه داعش را در یک عملیات کشته است.

در اعلامیه‌ای ریاست امنیت ملی آمده که اسدالله اورکزی باشنده اصلی محله اخیل در اورکزی ایجنسی پاکستان بود.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان اسدالله اورکزی را عضو کلیدی و خطرناک گروه داعش خوانده و گفته است که او در بسیاری حمله‌ها در این کشور دست داشت.

ریاست امنیت ملی در مورد محل کشته شدن اسدالله اورکزی چیزی نگفته است اما مقام‌های ولایت ننگرهار در اعلامیه‌ای گفته که ضیاالرحمان مشهور به اسدالله اورکزی در شهرک موسوم به مولوی خالص در نزدیکی شهر جلال آباد کشته شده است.

گروه داعش در ماه‌های اخیر مسئولیت چندین حمله خونین و انفجار را در افغانستان برعهده گرفته است.

در حمله این گروه به تاریخ ۲۳ ثور سال جاری بر شفاخانه صد بستر ملی در دشت برچی شهر کابل ده‌ها تن کشته و زخمی شدند که بیشتر آن‌ها زنان و کودکان بودند.

همچنین ریاست عمومی امنیت ملی گفته که از حمله‌های این گروه بر شماری رسانه‌ها نیز جلوگیری شده است.

گروه داعش در این اواخر حمله‌های ماین‌های مقناطیسی را نیز انجام داده که در یکی از این رویداد‌ها دو کارمند کمیسیون مستقل حقوق بشر این کشور در احمد شاه بابا مینه کشته شدند.

در همین حال غلام ولی افغان معاون کمیسیون امور دفاعی ولسی جرگه می‌گوید که گروه داعش هنوز نیز در افغانستان فعالیت دارد و به جلب و جذب می‌پردازد: "گروه داعش حالا نیز فعالیت دارد. در ولایت‌های که این گروه نفوذ نداشت حالا به جلب و جذب می‌پردازد. تا زمانیکه حامیان داعش از تمویل این گروه دست نکشند، فعالیت و جنگ گروه داعش ادامه خواهد داشت."

این در حالی است که اسلم فاروقی رهبر شاخه خراسان داعش نیز چند ماه پیش از سوی نیروهای امنیت ملی افغانستان بازداشت شد.

ریاست عمومی امنیت ملی این کشور پس از بازداشت اسلم فاروقی در اعلامیه‌ای گفته بود که محمد تنویر بنگله دیشی و علی محمد پاکستانی دو عضو دیگر مهم گروه داعش نیز با فاروقی یکجا گرفتار شده اند.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30762305.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading