بازتاب نیوز

امریکا: امیدواریم که زنان و اقلیت‎ها در لویه جرگه صلح دیدگاه‌شان را مطرح کنند

١٢ اسد ١٣٩٩ صدای افغان - آوا

امریکا: امیدواریم که زنان و اقلیت‎ها در لویه جرگه صلح دیدگاه‌شان را مطرح کنند
سفارت ایالات متحده امریکا در کابل از تصمیم حکومت مبنی بر برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح ابراز خرسندی کرده و گفته که امیدواریم که در آن اقلیت‌ها و زنان بتوانند دیدگاه‌شان را مطرح کنند.
 
کارن دیکر، معاون سفارت ایالات متحده مریکا در کابل، امروز (یکشنبه 12 اسد) از طریق تماس ویدیویی با سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری در مورد صلح و تلاش‌های حکومت گفتگو کرد.
 
خانم دیکر، از تصمیم حکومت افغانستان برای تقویت زمینه‌های گفتگوهای صلح ابراز خرسندی کرد و گفت که امیدواریم این لویه جرگه مشورتی بتواند زمینه مناسب را برای اقلیت‌های اجتماعی و زنان فراهم کنند تا آنان نظر و دیدگاه شان را در مورد پروسه صلح افغانستان، بهتر مطرح کنند.
 
دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌ای نوشته که معاون سفارت امریکا گفت که گروه طالبان هرگز نمی تواند صدای واحد مردم را در لویه جرگه مشورتی صلح برای گفتگوهای صلح و حفظ ارزش های ملی و حقوق بشری افغانستان، نادیده بگیرد.

به نقل از خبرنامه، آقای دانش نیز گفته که بنا برتصمیم حکومت افغانستان، قرار است در آینده  نزدیک، لویه جرگه مشورتی صلح با حضور نمایندگان مردم، اعضای شورای ملی، شورای عالی مصالحه ملی و دیگر نهادهای مرتبط در کابل دایر شود.
 
به گفته معاون رئیس جمهور قرار است در این لویه جرگه مشورتی موضوع آزادی زندانیان طالبان، آتش بس، مذاکره با طالبان، خواسته ها و مطالبات مردم، مورد بحث و تبادل نظر قرار بگیرد تا در روشنایی فیصله و دیدگاه نمایندگان مردم، اقدامات عملی در مسیر پروسه صلح به صورت جدی و مؤثر انجام شود.
 
او ابراز کرد که از طریق گفتگوهای مستقیم حکومت و نمایندگان مردم در این لویه جرگه مشورتی، یک صدای واحد برای تقویت روند پروسه صلح و مذاکرات بین الافغانی فراهم خواهد شد.
 
وی همچنین گفت که این لویه جرگه یک زمینه مناسب را برای اقلیت های اجتماعی، زنان و فعالان مدنی و حقوق بشری فراهم خواهد ساخت تا نگرانی ها و مطالبات خود را در روند گفتگوهای صلح به صورت مستقیم بیان کنند.
 
دو روز پیش محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور در نماز عید قربان گفت که صلاحیت آزادی حدود 400 زندانی خطرناک گروه طالبان را به لویه جرگه مشورتی صلح واگذار می‌کند.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/215960/امریکا-امیدواریم-زنان-اقلیت-ها-لویه-جرگه-صلح-دیدگاه-شان-مطرح-کنند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading