بازتاب نیوز

رهایی 317 زندانی طالبان از سوی حکومت در دو روز گذشته

١٢ اسد ١٣٩٩ سلام وطندار

دفتر شورای امنیت ملی از رهایی 317 زندانی دیگر طالبان خبر می‌دهد. این نهاد امروز (یک‌شنبه، 12 اسد/مرداد) در توییتی نوشته است که این شمار زندانیان طالبان در جریان دو روز گذشته از زندان ولایت پروان و دیگر ولایت‌های کشور آزاد شده‌اند.

با رهایی این زندانیان، شمار مجموعی زندانیان رهاشدۀ طالبان از سوی حکومت به ۴۹۱۷ تن رسیده است.

شورای امنیت ملی می‌گوید، این روند تا رهایی ۵۱۰۰ زندانی طالبان، ادامه خواهد داشت.

این 317 زندانیانی طالبان که به تازه‌گی از سوی حکومت آزاد شده‌اند جدا از فهرست این گروه‌ است و شامل 500 زندانی‌ می‌شوند که رئیس جمهور در روز نخست عید سعید قربان فرمان رهایی آنان را صادر کرد. آقای غنی گفته بود که رهایی این زندانیان تا چهارم عید تکمیل خواهد شد.

محمداشرف غنی، رئیس جمهور همچنان پس از ادای نماز عید قربان گفت که بر بنیاد قانون صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان که موارد «حق‌العبدی» را مرتکب شده‌اند، ندارد و به همین دلیل برای تصمیم‌گیری در بارۀ آنان، لویه جرگه مشورتی برگزار می‌کند.

حکومت پیش از این گفته بود که نهادهای عدلی‌وقضایی در بارۀ رهایی 592 زندانی شامل در فهرست طالبان ملاحظاتی دارند و این زندانیان رها نمی‌شوند. اما این فهرست اکنون به 400 تن کاهش یافته است.

طالبان هفتۀ گذشته اعلام کردند که روند رهایی یک‌هزار زندانی حکومت از سوی این گروه تکمیل شده است. بر بنیاد گفته‌های سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، این گروه پس از امضای توافق‌نامۀ صلح با آمریکا یک‌هزار و پنج زندانی حکومت را در جریان سه ماه رها کرده‌اند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56342

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading