بازتاب نیوز

هزاران نفر در برلین علیه محدودیت‌های کرونا مظاهره کردند

١٢ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

هزاران نفر در برلین علیه وضع محدودیت‌های کرونا اعتراض کردند. آن‌ها باوجود شمار فزاینده موارد ابتلا، خواستار پایان همه محدودیت‌های شدند. پولیس که با بیش از ۱۰۰۰ نیرو وارد عمل شده بود، از  حدود ۱۷ هزار اشتراک کننده در این تظاهرات و ۲۰ هزار تن دیگر در اعتراض های بعدی اش سخن گفت.

تظاهرکنندگان از مراعات توصیه های صحی خودداری کردند. نیروهای پولیس در آغاز با بلندگوها و یا گفتگوهای انفرادی به معترضان توصیه کردند. پولیس گفت که موارد تخطی سندسازی شده‌اند تا بعداً بررسی گردند. به دلیل عدم مراعات قاعده های صحی، علیه سازمان دهنده تظاهرات شکایات کتبی برای مجازارت صادر شد و وی تظاهرات را پایان یافته اعلام کرد.

نمایی از تظاهرات علیه محدودیت های وضع شده به خاطر کرونا در برلین

نمایی از تظاهرات علیه محدودیت های وضع شده به خاطر کرونا در برلین

تظاهرکنندگان نارضایتی شان در مورد محدودیت‌ها در زندگی عامه، با اشپلاق و فریاد «آزادی» یا «مقاومت» ابراز کردند. شعارهایی مانند «پاندمی کرونا بزرگترین نظریه توطئه گرانه است» نیز به گوش می رسید. در میان انبوه تظاهرکنندگان، بیرق ها و شعارهای محلات و ایالات مختلف آلمان دیده می شد.

«پایان پاندمی- روز آزادی»، شعار دیگری در این تظاهرات بود. شعار «روز آزادی» در یکی از فیلم‌های دوارن نازی ها در سال ۱۹۳۵ به کار رفته بود. بعد از پایان راه پیمایی، در «براندنبورگر تور» نیز یک گردهم آیی بزرگ برگزار شد.

چون در این گردهم آیی نیز توصیه های صحی مراعات نشد، پولیس تصمیم گرفت تا آن را منحل کند. باوجود آن اشتراک کنندگان بسیاری سعی کردند منطقه را ترک نکرده و روی زمین نشستند.

معترضان توصیه های صحی و فاصله اجتماعی را رعایت نکردند

معترضان توصیه های صحی و فاصله اجتماعی را رعایت نکردند

سیاست مداران متعددی از تظاهرکنندگان انتقاد کردند. خانم ساسکیا اسکن، رهبر حزب سوسیال دموکرات آلمان در یک پیام تویتری نوشت: «هزاران کووید احمق در برلین از «موج دوم» تجلیل کردند، بدون فاصله گیری، بدون ماسک؛ آن‌ها به این وسیله نه تنها صحت ما را با خطر مواجه می کنند، بلکه موفقیت‌های مان در مبارزه علیه پاندمی و احیای اقتصاد، آموزش و جامعه را نیز با خطر مواجه می کنند. این بی مسئولیتی است!»

یان ردمان، رئیس جناح پارلمان براندنبورگ از حزب دموکرات مسیحی نیز در تویتر نوشت: «بار دیگر ۱۰۰۰مورد ابتلا در یک روز ثبت شده و در برلرین علیه محدودیت‌های کرونا اعتراض می شود؟ این حماقت خطرناک را ما نمی‌توانیم تحمل کنیم.»

یکی از معترضان در برلین

یکی از معترضان در برلین

ینس اشپان، وزیر صحت آلمان نیز درتویترش از تظاهرکنندکان انتقاد کرده نوشت: «بلی، تظاهرات باید در زمان های کرونا نیز ممکن باشد. اما نه به این صورت.»

او تأکید کرد که فاصله اجتماعی، قواعد صحی و استفاده از ماسک‌ برای حفاظت از همه است. وی اضافه کرد که بر این پاندمی فقط می‌توان «با خرد، استقامت و روحی جمعی» غلبه کرد.

Hm/rsh/ jj/uh (dpa, afp)

 

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/هزاران-نفر-در-برلین-علیه-محدودیتهای-کرونا-مظاهره-کردند/a-54407435?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading