بازتاب نیوز

جسد سلیمان لایق از جرمنی به کابل منتقل می‌شود

١٢ اسد ١٣٩٩ روزنامه افغانستان

اتشه افغان در جرمنی می‌گوید، جسد سلیمان لایق مسافر نشده بلکه در کشورش به خاک سپرده خواهد شد. علم گل سحر روز یکشنبه (۱۲ اسد) به رادیو آزادی گفت که جنازه آقای لایق تا پایان همین هفته به کشور منتقل خواهد شد. او گفت: «جنازه لایق صاحب تا پایان همین هفته به افغانستان منتقل خواهد شد، البته در اینجا نیز برای استاد به رسم خدا حافظی و ادای احترام مراسم برگزار می‌شود.»
اکادمیسین غلام مجدد سلیمان لایق نویسنده، شاعر و یکی از محققین مطرح افغانستان بود که آثارش به زبان‌های دری و پشتو به چاپ رسیده اند. او به سطح افغانستان و جهان دارنده چندین جایزه مهم ادبی نیز است. آقای لایق در روز اول عید در یکی از شفاخانه های جرمنی درگذشت. سلیمان لایق در ماه سپتمبر سال ۲۰۱۹ میلادی در اثر حمله انتحاری در کابل مجروح و به هدف تداوی به جرمنی فرستاده شد.
علم گل سحر اتشه افغانستان در جرمنی می‌گوید، آقای لایق در اثر شدت زخم هایش جان داد. در عین حال اعضای خانواده سلیمان لایق می‌گویند، جنازه او در کابل به خاک سپرده خواهد شد. غرزی لایق پسر سلیمان لایق به رادیو آزادی گفت: «تصمیم بر این است که جنازه پدرم به کابل منتقل شود، مراسم تشیع جنازه هم در کابل برگزار می‌شود و در همین کابل به خاک سپرده می‌شود.»
وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان به رادیو آزادی گفت که به هدف تشیع جنازه سلیمان لایق کمیسیون ویژه‌یی ایجاد شده است. آقای لایق یک شخصیت مطرح سیاسی نیز بود و در گذشته در پُست‌های مهم دولتی ایفا وظیفه کرده است، اما بریالی باجور استاد در پوهنتون کابل می‌گوید، تلاش‌های ادبی و فرهنگی سلیمان لایق رنگین‌تر از فعالیت‌های سیاسی وی بود.

لینک اصلی: http://www.dailyafghanistan.com/national_detail.php?post_id=153576

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه افغانستان

آخرین خبر ها:

Loading