بازتاب نیوز

گفتگوی معاون سفارت امریکا با سرور دانش در رابطه به آغاز مذاکرات بین الافغانی

١٣ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

سرور دانش معاون دوم رییس جمهور روز( یک شنبه، ۱۲ اسد) طی تماس ویدیویی با کارن دیکر، معاون سفارت امریکا در کابل در مورد آمادگی افغانستان برای برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، آغاز مذاکرات بین الافغانی و ایجاد آتش بس گفتگو کردند.

سرور دانش در گفتگو اظهار داشت که قرار است در این لویه‌جرگه مشورتی موضوع رهایی زندانیان طالبان، آتش‌بس، مذاکره با طالبان و خواست‌های مردم مورد بحث قرار گیرد.

معاون رییس جمهور گفت: حکومت قصد دارد که اجراآت صورت گرفته را با نمایندگان مردم شریک کرده و برای اقدامات بعدی نظر نمایندگان مردم را داشته باشد.

وی افزود که رییس جمهور با الهام از لویه جرگه مشورتی صلح در سال گذشته تصمیم به برگزاری این نشست سرتاسر گرفته است.

معاون رییس جمهور همچنان افزود: این نشست طی روز های آینده برگزار می شود، قرار است نمایندگان مردم، اعضای شورای ملی، شورای عالی مصالحه ملی و دیگر نهادهای مرتبط به صلح اشتراک داشته باشند.

وی ابراز اطمنان کرد که از طریق گفت‌گوهای مستقیم حکومت و نمایندگان مردم در این لویه‌جرگه، یک صدای واحد برای تقویت روند صلح و مذاکرات بین‌الافغانی بلند خواهد شد.

از سوی هم وی برگزاری لویه‌ جرگه مشورتی صلح را زمینه ای برای ابراز نظر و خواست اقلیت‌های اجتماعی، زنان و فعالان مدنی و حقوق بشری خواند.

در هیمن حال معاون سفارت امریکا با استقبال از این تصمیم حکومت افغانستان برای تقویت زمینه‌های گفت‌وگوهای صلح، ابراز امیدواری کرد که برگزاری لویه‌جرگه مشورتی می تواند زمینه‌ی مناسب را برای اقلیت‌های اجتماعی و زنان فراهم کنند تا آنان بتوانند نگرانی‌ها و دیدگاه‌های‌شان در مورد صلح را مطرح کنند.

قرار است لویه جرگه مشورتی صلح به روز های ۱۷ الی ۱۹ ماه روان جورشیدی به دستور رییس جمهور غنی برگزار شود.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/75004

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading