بازتاب نیوز

افشای پنهان‌کاری نظامیان انگلیسی در کشتار غیرنظامیان افغان

١٣ اسد ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

افشای پنهان‌کاری نظامیان انگلیسی در کشتار غیرنظامیان افغان
منابع انگلیسی یکشنبه شب گزارش دادند که اسناد طبقه‌بندی شده ارتش انگلیس پرسش‌های تازه‌ای را در مورد احتمال تلاش نیروهای ویژه این کشور برای پنهان‌کاری دربارهٔ کشتن غیرنظامیان در افغانستان مطرح می‌کند.
  رسانه انگلیسی ساندی‌تایمز در گزارشی در این باره افزود این مدارک که پیشتر محرمانه بود، بخشی از پرونده‌ای است که سال گذشته در پی تحقیقات برنامه پانورامای خبرگزاری «بی‌بی‌سی» در دادگاه مطرح شد.
پس از تحقیقات این رسانه انگلیسی و هفته‌نامه ساندی تایمز، این مطالب اکنون به عنوان بخشی از پرونده دادگاه منتشر شده‌است. پرونده ای که در آن ادعا شده بود نیروهای ارتش بریتانیا «سیاست کشتن عمدی» مردان جنگجوی سالخورده را دنبال می‌کردند، حتی وقتی که آنها مسلح نبودند و تهدیدی به حساب نمی‌آمدند.

سال گذشته براساس تحقیقات و یافته‌های یک برنامه تلویزیونی خبرگزاری بی‌بی‌سی (پانوراما) دولت و ارتش بریتانیا متهم شدند که بر کشتار شهروندان افغان به دست نیروهای نظامی این کشور «سرپوش» گذاشته‌اند. در آن گزارش منابعی در دولت و ارتش بریتانیا گفته بودند سربازانی که غیرنظامیان را کشتند، باید محاکمه می‌شدند.

سال گذشته عده‌ای از بازماندگان یک حمله شبانه نیروهای بریتانیایی در سال ۲۰۱۱ در هلمند علیه عملکرد این نیروها شهادت دادند و گفتند که اعضای خانواده آن‌ها که غیرمسلح بودند و هیچ تهدیدی برای شان نداشتند، از سوی این نیروها کشته شدند.

به تازگی وکلای یکی از خانواده‌های افغان در دادگاه عالی بریتانیا، وزارت دفاع این کشور را به چالش کشیده‌اند. آنها می‌خواهند مطمئن شوند که آیا تحقیقاتی انجام شده یا ممکن است پنهان‌کاری صورت گرفته باشد.

این امر سبب گردید تا وزارت دفاع بریتانیا مجبور شود اسناد بسیار حساس و محرمانه‌ای را منتشر کند که نشان می‌دهد در داخل ارتش بریتانیا در این زمینه نگرانی‌های جدی در مورد این عملیات‌ها وجود داشته‌است.

براساس این اسناد، در ایمیل‌هایی که بعد از این حمله‌ها فرستاده شده‌است، یکی از افسران می‌پرسد: آیا در مورد «کشتار جمعی» اخیر صحبت می‌کنید؟ سرباز دیگری پاسخ داده که دو افغان دیگر در حالی که به سمت اسلحه می‌رفتند، کشته شده‌اندست و این چندمین بار است که چنین رویدادی رخ می‌دهد.

در ایمیل دیگری خشم یک افسر افغانستانی بیان شده که گفته دو افغان در حال فرار کشته شده‌اند و دو نفر دیگر هم نشانه گرفته شده و به قتل رسیده‌اند.

استیوارت مک‌دونالد عضو مجلس بریتانیا از حزب ملی اسکاتلند می‌گوید که انتشار اسناد تازه تحقیقی تازه می‌طلبد. او این اسناد را «عمیقاً هشداردهنده و جدی» و «یک جنایت جنگی محتمل» می‌خواند.

این درحالیست که وزارت دفاع بریتانیا وجود سیاست کشتار غیرنظامیان را رد کرده و گفته که هر چهار مرد کشته شده مسلح بوده‌اند و این اسناد، شواهد جدیدی برای این رویداد نیست و تنها به عنوان بخشی از یک تحقیق مستقل بررسی شده‌است که نتیجه گرفته شواهد کافی برای پیگیری قضایی پرونده وجود ندارد.

درحالی که انتشار این اسناد نگرانی‌ها دربارهٔ شفافیت عملکرد وزارت دفاع بریتانیا را برجسته می‌کند، این وزارت به تازگی واحدی را که در مورد جنایات جنگی احتمالی در افغانستان تحقیق می‌کرد، تعطیل کرد.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/93645/افشای-پنهان-کاری-نظامیان-انگلیسی-کشتار-غیرنظامیان-افغان

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading