بازتاب نیوز

وزارت دفاع افغانستان: نیروهای افغان به ادامه آتش‌بس با طالبان متعهد هستند

١٣ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، در حالیکه امروز آخرین روز از آتش‌بس 3 روزه دولت افغانستان و طالبان است، «فواد امان» سخنگوی وزارت دفاع افغانستان از ادامه آتش‌بس یکجانبه با این گروه خبر داد.

امان به «رادیو آزادی» گفت که نیروهای امنیتی به آتش‌بس متعهد می‌مانند و مردم افغانستان خواستار ادامه آتش‌بس هستند همچنین از طالبان نیز چنین توقعی دارند.

این در حالی است که اخیراً «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان درباره احتمال تمدید آتش‌بس تصریح کرده بود که سران این گروه هنوز درباره آتش‌بس تصمیم نگرفته‌اند و درصورتی که پیشرفتی در این باره بوجود آید با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

طالبان پس از پیشگامی برای برقراری آتش‌بس 3 روزه گفته بود که روند آزادی یکهزار نفر از زندانیان نیروهای دولتی را تکمیل کرده و مشروط به آزادی همه 5 هزار زندانی‌اش برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی آماده است.

«اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان اما تاکید می‌کند که از مجموع 5 هزار زندانی طالبان 400 نفر آن‌ها آزاد نخواهند شد و برای تصمیم‌گیری درباره این زندانیان لویه جرگه مشورتی برگزار خواهد شد.

طالبان اما تاکید می‌کند که این گروه فقط زمانی وارد مذاکرات مستقیم با دولت می‌شود که زندانیان باقیمانده‌اش مطابق با فهرست ارائه شده در قطر آزاد شوند.

گفتگوی اختصاصی| سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر: اگر زندانیان ما آزاد نشوند مذاکره نمی‌کنیمطالبان: برای تمدید آتش‌بس 3 روزه تصمیمی گرفته نشده استگفت‌وگوی اختصاصی| معاون سیاسی طالبان: توافق مخفی میان طالبان و آمریکا وجود ندارد/ اگر نیروهای خارجی نروند تصمیم‌های لازم را خواهیم گرفت

وی همچنین با متهم کردن دولت افغانستان به مانع‌تراشی در روند صلح گفته بود که کابل بطور مداوم در روند صلح بهانه‌جویی می‌کند تا بتواند وقت را به نفع خود تلف کند.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/13/2320160/وزارت-دفاع-افغانستان-نیروهای-افغان-به-ادامه-آتش-بس-با-طالبان-متعهد-هستند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading