بازتاب نیوز

دولت افغانستان خبر داد: فشار آمریکا به طالبان برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی

١٣ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «صدیق صدیقی» سخنگوی ارگ ریاست جمهوری افغانستان در یک نشست خبری گفت: آمریکا متعهد شده بود که اگر 4 هزار و 600 زندانی طالبان آزاد شوند مذاکرات مستقیم آغاز خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه دولت افغانستان براساس قانون صلاحیت آزادی 400 زندانی باقیمانده طالبان را ندارد، افزود: لویه‌جرگه مشورتی روز جمعه (17 مرداد) برای تصمیم‌گیری در این باره برگزار خواهد شد.

صدیقی در ادامه تصریح کرد که برگزاری لویه‌جرگه برای اتلاف وقت در روند صلح نیست بلکه هدف آن آگاه ساختن مردم از خطرات و روندهای روند صلح است.

وی افزود که مردم خواستار برقراری صلح و آتش‌بس در افغانستان هستند و اقدامات دولت نیز در راستای صلح باعزت و پایدار در این کشور است.

از سوی دیگر، «سهیل شاهین» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در واکنش به تصمیم دولت افغانستان برای برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح جهت تصمیم‌گیری درباره آزادی 400 نفر از زندانیان این گروه اظهارداشت که هرگونه تاخیر در آزادی این زندانیان به معنی ادامه جنگ است.

شاهین به «طلوع نیوز» گفته که این تصمیم دولت به زیان مردم افغانستان است و برخوردها درباره روند صلح باید صادقانه باشد.

طالبان: هرگونه تأخیر در آزادی زندانیان به‌ معنی ادامه جنگ استزمان برگزاری لویه‌ جرگه برای ادامه آزادی زندانیان طالبان مشخص شدوزارت دفاع افغانستان: نیروهای افغان به ادامه آتش‌بس با طالبان متعهد هستند

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان پیش از این نیز به تسنیم گفته بود که این گروه فقط زمانی وارد مذاکرات مستقیم با دولت می‌شود که زندانیان باقیمانده‌اش مطابق با فهرست ارائه شده در قطر آزاد شوند.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/13/2320398/دولت-افغانستان-خبر-داد-فشار-آمریکا-به-طالبان-برای-آغاز-مذاکرات-بین-الافغانی

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading