بازتاب نیوز

داعش نام دیگر شبکه حقانی

١٣ اسد ١٣٩٩ جمهور نیوز

داعش نام دیگر شبکه حقانی
مسعود اندرابی؛ سرپرست وزارت داخله می‌گوید شهاب المهاجر؛ رهبر تازه منصوب‌شده شاخه خراسان گروه داعش، عضو شبکه حقانی است.
 
آقای اندرابی روز دوشنبه، ۱۳ اسد در توییترش نوشته‌است که شبکه حقانی و گروه طالبان فعالیت‌های تروریستی خود را همه‌روزه در افغانستان انجام می‌دهند.
 
او افزوده زمانی که این حملات، آنها را به اهداف سیاسی شان نرساند، مسئولیت آن را به گروه داعش نسبت می‌دهند.
 
گروه طالبان دست‌داشتن در برخی از حملات مر‌گ‌بار اخیر در کشور را لحظاتی پس از آغاز این حملات، رد کرده‌است.
 
در تازه‌ترین مورد، طالبان دست داشتن در حمله به زندان ننگرهار را که با انفجار یک موتر بمب‌گذاری شده آغاز شد و حدود ۸۰ کشته و زخمی برجا گذاشت، بر عهده نگرفتند.
 
سه روز پیش نیز انفجاری در ولایت لوگر رخ داد و ۹ کشته برجا گذاشت که طالبان مسئولیت آن را نپذیرفتند. این گروه در نخستین لحظات پس از انفجار در اعلامیه‌ای دست داشتن شان در این حمله را رد کرده بودند.
 
اظهارات سرپرست وزارت داخله درباره هویت و پیوند رهبر جدید شاخه خراسان داعش، بیش از آنکه ماهیت خطرناک آن گروه را برملا کند، خطری بزرگتر را نشان می دهد و آن شبکه تروریستی حقانی است؛ گروهی دهشت افکن که دست خون آلودش به بسیاری از فجایع دو دهه اخیر افغانستان، آلوده است و موتور مرکزی ماشین ترور طالبان، محسوب می شود.
 
شبکه حقانی، طراح و تئوریسین و مجری بسیاری از نقشه ها و برنامه های طالبان در عرصه عملیات سخت افزاری، حملات انتحاری،  توطئه های انفجاری و کشتارهای هدفمند و سیستماتیک است. این شبکه در عین حال، مورد اعتماد عمیق پاکستان است و آی اس آی روی آن سرمایه گذاری استراتژيک چند ده ساله کرده است.
 
اکنون که طالبان به کمک امریکا به سمت صلح حرکت می کنند، چشم انداز آینده شبکه حقانی یکی از ابهام ها و پرسش های مهم درباره صلح و ثبات در افغانستان است. شبکه حقانی برای شرایط صلح آمیز، تأسیس و تربیت نشده است. این شبکه همواره روی ریل ترور و وحشت و خشونت، حرکت کرده و اصولا یک تشکل ایدئولوژیک و میلیتاریستی بسیار ویرانگر و مخوف است.
 
با اینهمه حالا که در نتیجه تبانی و توافق امریکا و پاکستان و اعراب، قرار است طالبان از جنگ دست بکشند و از مسیر صلح به همان اهدافی دست پیدا کنند که از مسیر جنگ، دنبال می کردند، شبکه حقانی در برابر یک دوراهی تاریخی قرار گرفته است. پاکستان و به طور ویژه، سازمان جاسوسی آی اس آی باید تصمیم بگیرد که این شبکه تروریستی را چگونه تغییر کاربری بدهد تا پس از استقرار صلح مورد نظر طالبان و امریکا و اعراب و پاکستان نیز بتواند از شبکه حقانی به مثابه یک نیروی نیابتی قدرتمند در معادلات نظامی افغانستان و منطقه، علیه نیروهایی که ممکن است سلطه و هژمونی امپریالیستی سران رژيم اسلام آباد را به چالش بکشند، استفاده کند.
 
ظهور داعش و توسعه آرام آن در مناطق سرحدی شرق افغانستان، یک پروژه جایگزین برای ادامه حیات و بقای هسته تروریستی طالبان و شبکه حقانی بود. از این منظر، داعش یک پروژه پاکستانی است که مأموریت شبکه حقانی را ادامه خواهد داد.
 
در این میان، شاید شماری از رهبران سرشناس شبکه تروریستی حقانی هم در کنار طالبان به روند «صلح» ملحق شوند و برای احیای «امارت اسلامی» وارد معادلات سیاسی شوند؛ اما داعش، نام دیگر شبکه حقانی است و درست همان کاری را برای پاکستان انجام خواهد داد که این شبکه تروریستی، ده ها سال مشغول اجرای آن بوده است.
 
البته ساده انگارانه است اگر شبکه حقانی را تنها مولود سیاست های هژمونیک رژيم اسلام آباد علیه افغانستان و برخی دیگر از کشورهای منطقه ارزیابی کرد. این شبکه نیز درست مانند طالبان، القاعده، داعش و سایر گروه های تروریستی، محصول همکاری های مشترک سازمان های اطلاعاتی، اتاق های فکر و دولت های همسو با رژیم اسلام آباد به هدف پیشبرد و تحقق اهداف و پروژه های سلطه جویانه استعمار نو می باشد و تا زمانی که این اهداف و پروژه ها در دستور کار سازندگان و سازمان‌دهندگان «تروریزم» قرار دارد، گروه هایی مانند شبکه حقانی، طالبان، القاعده، داعش و... هم به حیات و بقای خود ادامه خواهند داد.
 
با توجه به این ارزیابی، عضویت رهبر جدید شاخه خراسان داعش در شبکه حقانی، حقیقتی حیرت انگیز و جدید محسوب نمی شود؛ زیرا هر دو نیرو، زادگاه و پرورشگاه یگانه ای دارند و در خدمت پروژه های مشترک هستند.
 
محمدرضا امینی - جمهور 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/note/130163/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading