بازتاب نیوز

ترمپ: شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به زودی به چهارهزار تن کاهش خواهد یافت

١٤ اسد ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا گفته است که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در امریکا به چهارهزار تا پنج هزار تن کاهش خواهد یافت.

آقای ترمپ در گفتگو با وبسایت خبری آکسیوس بدون اشاره به زمان دقیق خروج نیروها گفته است که این اتفاق به زودی خواهد افتاد.

او گفت: "ما در یک بازه بسیار کوتاه زمانی ابتدا هشت‌هزار و سپس چهارهزار نیرو در افغانستان خواهیم داشت. در این باره در حال گفتگو هستیم تا روز انتخابات ماه نوامبر احتمالاً چهار یا پنج هزار نیرو در افغانستان خواهیم داشت".

از سوی هم، صدیق صدیقی، سخنگوی رییس جمهوری می‌گوید که هیچ دیگراندیشی و دوگانگی درون‌حکومتی در پیوند به چگونگی پیش‌برد روند صلح وجود ندارد.

به گفته‌ی او، رهبری تلاش‌های صلح را دولت افغانستان به‌دوش دارد و تمام نهادهایی چون شورای عالی صلح که پیش از این در راستای صلح کار می‌کردند، به تدریج لغو و کارمندان آن در ترکیب شورای عالی مصالحه ادغام خواهند شد.

آقای صدیقی همچنان از طالبان خواست که با کاهش خشونت‌ها و تمدید آتش‌بس سه روزه عید، زمینه‌ی آغاز گفتگوهای میان‌افغانان را فراهم کنند.

پیش از این رییس جمهور غنی با شماری از رهبران کشورهای منطقه به شمول نخست وزیران هند و پاکستان ورییسان جمهور، ایران، ترکیه، ازبیکستان و ترکمنستان از طریق تیلفون صحبت کرده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان در گفتگوی تیلفونی با رییس جمهور غنی، بر آغاز هرچه سریع‌تر گفتگوهای میان افغانان تاکید کرده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42752-2020-08-04-10-50-55

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading