بازتاب نیوز

بررسی تازه؛ ده میلیون نفر در افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شدند

١٥ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

بررسی تازه‌ای که از سوی وزارت صحت انجام شده، نشان می‌دهد که حدود ۱۰ میلیون نفر که حدود ۳۱٫۵ درصد کل نفوس افغانستان را تشکیل می‌دهد، به ویروس کرونا مبتلا شدند.

احمدجوادعثمانی، سرپرست وزارت صحت، روز چهارشنبه (۱۵ اسد)، در یک نشست خبری گفت که این بررسی، با همکاری سازمان بهداشت جهان و دانشگاه جانز هاپکینز در تمام ولایت‌های افغانستان انجام شده است.

به گفته‌ی او، در این بررسی، تمام ولایت‌های افغانستان، به ۹ زون تقسیم شده و ولایت کابل نیز، یک زون جداگانه را در بر گرفته است.

آقای عثمانی، افزود که بر اساس این بررسی، حدود ۱۰ میلیون نفر که ۳۱٫۵ درصد کل نفوس افغانستان را در بر می‌گیرد، دوره‌ی مصابیت به ویروس کرونا را گذرانده اند.

او علاوه کرد: «۵۳ درصد تمام نفوس کابل، ۴۲٫۹ درصد ولایت‌های شرقی، ۳۶٫۳ درصد ولایت‌های مرکزی، ۳۴٫۱ درصد ولایت‌های غربی، ۳۲٫۴ درصد ولایت‌های شمال – شرقی و ۲۱٫۱ درصد ولایت‌های مرکزی، یک دوره ویروس کرونا را گذرانده‌اند.»

سرپرست وزارت صحت، گفت که بر اساس این بررسی، ۴۶٫۴ درصد کودکان بین سنین ۵ تا ۱۷ ساله در کابل، به ویروس کرونا مبتلا شده اند، اما علائمی نداشتند و زود بهبود یافتند. او افزود که ۵۷ درصد افراد بالای ۱۸ سال نیز در کابل، به ویروس کرونا مبتلا شدند.

آقای عثمانی، گفت که ۴۲٫۳ درصد شهرنشین‌ها و ۳۱٫۷ درصد روستانشین‌ها در سراسر افغانستان، به ویروس کرونا مبتلا شدند. او تصریح کرد که ۳۰٫۸ درصد کودکان در شهرها و ۲۳٫۴ درصد کودکان در روستاها نیز، به ویروس کرونا مبتلا شدند.

این در حالی است که تا کنون، نزدیک به ۳۷ هزار مورد رسمی ویروس کرونا، در افغانستان شناسایی شده که از این میان، ۲۵۵۰۹ نفر بهبود یافته اند و ۱۲۸۴ نفر دیگر، جان باخته اند.

بیشتر افرادی که ویروس کرونا مبتلا شده‌اند، بنابر دلایل خاصی از جمله عدم ارائه‌ی درست خدمات صحی، به شفاخانه‌های دولتی مراجعه نکرده و به درمان خانگی پرداخته اند.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/moph-more-than-10-milion-people-affected-by-corona-in-afg/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading