بازتاب نیوز

بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین‌المللی خواستار آغاز فوری گفت‌وگوهای میان‌افغانی شدند

١٥ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

وزارت خارجه، اعلام کرده است که دو نشست مشورتی جداگانه، زیر عنوان «تقویت اجماع منطقه‌ای برای صلح» و «تقویت اجماع جهانی برای صلح»، برگزار شده است.

در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت خارجه منتشر شده، آمده است که این نشست‌ها، پس از چاشت روز گذشته (سه‌شنبه، ۱۴ اسد)، با میزبانی دولت افغانستان و اشتراک نمایندگان بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین‌المللی، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده است.

بر اساس اعلامیه، در هر دو نشست، در مورد اهمیت آزادی زندانیان طالب، آتش‌بس، رعایت حقوق قربانیان جنگ در روند صلح، اهمیت اشتراک مردم در روندهای مشورتی صلح و آغاز فوری مذاکرات میان‌افغانی، بحث صورت گرفته است.

شرکت‌کنندگان این نشست‌ها، حمایت خود را از برگزاری لویه جرگه‌ی مشورتی صلح و پروسه‌ی صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، اعلام کردند. نمایندگان بیش از ۴۰ کشور و سازمان بین‌المللی، برگزاری لویه جرگه‌ی مشورتی را فرصتی دانستند که نمایندگان مردم در راستای رسیدن به صلح انتظارات و نظریات خود را در مورد تصامیم ملی در رابطه به صلح شریک سازند.

آن‌ها تأکید کردند که گروه طالبان، باید دست از خشونت برداشته و زمینه‌ی آتش‌بس سراسری را فراهم کند. آن‌ها، ضمن حمایت از آغاز فوری گفت‌وگوهای میان‌افغانی، بر حفظ و تقویت دست‌آوردهای ۱۹ سال اخیر تأکید کردند.

گفتنی است که دولت افغانستان، تا کنون از فهرست پنج هزار نفری گروه طالبان، ۴۶۰۰ نفر را آزاد کرده و گفته که ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده، مرتکب جرایم ضدبشری از جمله قتل، قاچاق موادمخدر، آدم‌ربایی و غیره شده اند و به همین دلیل، لویه جرگه‌ی مشورتی باید در مورد آزادی آن‌ها، نظر بدهد.

قرار است لویه جرگه‌ی مشورتی، در هفدهم ماه جاری، در کابل برگزار شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/more-than-40-countries-and-the-international-community-have-called-for-an-immediate-start-to-inter-afghan-talks/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading