بازتاب نیوز

معصوم استانکزی: لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلاحیت آزادی ۴۰۰ زندانی طالب را ندارد

١٥ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

معصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان و از مسؤولان کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، تأکید می‌کند که اعضای جرگه‌ی مشورتی، تنها می‌توانند در مورد آزادی ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالب، به دولت افغانستان، مشوره بدهند.

آقای استانکزی، چهارشنبه‌(۱۵ اسد)، در یک نشست خبری، گفت که ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالب، مرتکب جرایمی هم‌چون قتل، تجاوز، فساد، آدم‌ربایی و قاچاق مواد مخدر شده اند و به همین دلیل، برخی از آن‌ها به حبس طولانی و حتا اعدام محکوم اند.

به گفته‌ی او، رییس‌جمهور غنی، صلاحیت آزادی این افراد را ندارد و حتا اگر بخواهد آن‌ها را آزاد کند نیز، تصمیم او فراقانونی خواهد بود.

آقای استانکزی افزود که رییس‌جمهور غنی، به همین دلیل تا کنون حاضر به صدور فرمان در مورد آزادی این افراد نشده و دستور برگزاری لویه جرگه‌ی مشورتی صلح را برای گرفتن دیدگاه نمایندگان مردم، صادر کرده است.

او علاوه کرد: «اعضای جرگه‌ی مشورتی نیز صلاحیت آن را ندارند که ۴۰۰ زندانی را آزاد کنند. از آن‌ها فقط مشوره گرفته می‌شود تا در تصامیم بزرگ، دیدگاه مردم افغانستان گنجانیده شود. اگر در جرگه تصمیمی گرفته شود، باید آن تصمیم از سوی پارلمان و در دولت افغانستان تأیید شود.»

آقای استانکزی، هم‌چنان گفت که گرفتن دیدگاه اعضای لویه‌جرگه که نمایندگان مردم اند، سبب می‌شود تا هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان، با دید روشن‌تری، به مذاکره با نمایندگان طالبان بروند.

به گفته‌ی او، در میان ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده‌ی طالب، هیچ شهروند خارجی‌ای شامل نیست.

آقای استانکزی، هم‌چنان گفت که در لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، تمام اعضای جرگه‌ی سال پیش دعوت شده اند و هیأت اداری و کمیته‌ها نیز، افراد قبلی را در بر می‌گیرد و به همین دلیل، نیاز نیست تا پروسه‌ی طولانی‌ای برای انتخاب اعضا و سایر موارد طی شود.

او در بخش دیگری از سخنان خود، گفت که تا اکنون پنج‌هزار و یک‌صد زندانی طالب، از زندان‌های افغانستان آزاد شده اند.

از سویی هم، سلام رحیمی، سرپرست وزارت دولت در امور صلح، در این نشست گفت که تأخیر در آغاز مذاکرات، سبب تداوم خون‌ریزی می‌شود و به همین دلیل، جلوگیری از خون‌ریزی، ارزش آن را دارد که لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، برگزار شود.

به گفته‌ی او، لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، به خاطر به نتیجه رساندن پروسه‌ی صلح، برگزار می‌شود.

آقای رحیمی افزود: «صلح قیمتی دارد و روی پرداختن آن قیمت، باید اجماع ملی وجود داشته باشد، ۴۰۰ زندانی که باید آزاد شوند، قیمت آن است و با برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی، خواهیم دید که آیا ملت می‌خواهد آن قیمت را برای صلح بپردازد یا خیر؟ بهتر است نمایندگان مردم بیایند و روی کاغذ بنویسند که می‌خواهند این قیمت را بپردازند یا خیر؟»

او هم‌چنان گفت که شماری از اعضای لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، به کابل رسیده اند و شمار دیگری از آن‌ها نیز، فردا می‌رسند.

گفتنی است که دولت افغانستان، تا اکنون از فهرست پنج هزار نفری گروه طالبان، ۴۶۰۰ نفر را آزاد کرده و گفته که ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده، مرتکب جرایم ضدبشری از جمله قتل، قاچاق موادمخدر، آدم‌ربایی و غیره شده اند و به همین دلیل، لویه جرگه‌ی مشورتی باید در مورد آزادی آن‌ها، نظر بدهد.

قرار است لویه جرگه‌ی مشورتی، در هفدهم ماه جاری، در کابل برگزار شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/loya-jirga-afghanistan-peace-taliban/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading