بازتاب نیوز

کمیسیون حقوق بشر: در روزهای عید ۳۲ غیرنظامی جان باخته و ۱۲۲ نفر دیگر زخمی شده اند

١٥ اسد ١٣٩٩ روزنامه صبح کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر، اعلام کرده است که با وجود اعلام آتش‌بس سه روزه از سوی گروه طالبان و دولت افغانستان، در جریان روزهای عید به شمول عرفه، ۷ رویداد امنیتی در افغانستان رخ داده است.

در اعلامیه‌ای که روز چهارشنبه (۱۵ اسد)، از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر منتشر شده، آمده است که در نتیجه‌ی این ۷ رویداد امنیتی، ۳۲ غیرنظامی جان باخته اند و ۱۲۲ نفر دیگر زخمی شده اند.

بر اساس اعلامیه، در نهم ماه اسد، در نتیجه‌ی انفجار موتر بمب‌گذاری‌شده در مرکز ولایت لوگر، ۴ نفر جان باخته اند و ۵۷ نفر دیگر زخمی شده اند. هم‌چنان، در دهم ماه اسد، در نتیجه‌ی پرتاب نارنجک در شهر هرات، ۱۵ غیرنظامی زخمی شدند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که در دهم اسد، در نتیجه‌ی انفجار ماین کنارجاده‌ای در ولسوالی دهراوود ولایت ارزگان، ۲ کودک و ۱ زن جان باخته‌اند. هم‌چنان در یازدهم اسد، افراد طالبان، یک فعال مدنی را در ولایت غزنی ربوده و تیرباران کرده اند.

در اعلامیه آمده است که در دوازدهم اسد، در نتیجه‌ی حمله بر زندان ولایت ننگرهار، ۲۰ نفر به شمول ۹ سرباز پولیس جان باخته اند و ۵۰ نفر دیگر زخمی شده اند. از سویی هم، در نتیجه‌ی تیراندازی نیروهای ارتش در ولسوالی برکی‌برک ولایت لوگر، دو غیرنظامی جان باخته‌اند. بر اساس اعلامیه، در نتیجه‌ی تیراندازی نیروهای خیزش مردمی در مرکز ولایت لوگر، یک غیرنظامی جان باخته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر، گفته است که افزون بر موارد یادشده، در نهم اسد، در نتیجه‌ی حمله‌های مرزبانان پاکستانی در ولسوالی اسپین‌بولدک ولایت کندهار،۱۵ غیرنظامی جان باخته و ۱۸ غیرنظامی دیگر به شمول زنان و کودکان، زخمی شده اند.

این در حالی است که پیش از این، وزارت داخله، اعلام کرده بود که هراس‌افگنان طالب، با انجام حملات تروریستی، تهاجمی و انفجار ماین‌ها در جریان سه روز عید، ۲۰ غیرنظامی را کشته و سبب زخمی شدن ۴۰ غیرنظامی دیگر شده اند.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/taliban-afghanistanhuman-rights-commission/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading