بازتاب نیوز

اعتراف رئیس تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان به ناکارآمدی لویه‌جرگه

١٥ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری تسنیم

- اخبار بین الملل -

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «معصوم استانکزی» رئیس کمیسیون برگزارکننده لویه‌جرگه مشورتی صلح در یک نشست خبری در کابل تصریح کرد که لویه‌جرگه صلاحیت آزادی 400 زندانی طالبان را ندارد.

وی که ریاست تیم مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان را نیز دارد، اظهار داشت: «اعضای لویه‌جرگه‌ مشورتی نیز صلاحیت آن را ندارند که 400 زندانی طالبان را آزاد کنند. از آنها فقط مشورت گرفته می‌شود تا در تصمیم‌های بزرگ، دیدگاه مردم افغانستان گنجانیده شود؛ اگر در این نشست تصمیمی گرفته شود این تصمیم باید توسط پارلمان و دولت افغانستان تایید شود».

استانکزی همچنین تصریح کرد که رئیس جمهور افغانستان نیز صلاحیت آزادی این افراد را ندارد و حتی اگر بخواهد این تصمیم را بگیرد این تصمیم فراقانونی خواهد بود.

رئیس کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی ادامه داد که در میان 400 زندانی باقیمانده طالبان هیچ شهروند خارجی نیست.

به گزارش «آوا»، «سلام رحیمی» سرپرست وزارت دولت در امور صلح نیز در این باره گفته که صلح قیمتی دارد و برای پرداختن آن قیمت، باید اجماع ملی وجود داشته باشد، 400 زندانی که باید آزاد شوند، قیمت آن است و با برگزاری لویه‌جرگه‌ مشورتی خواهیم دید که آیا ملت می‌خواهد آن قیمت را برای صلح بپردازد یا خیر؟

مصاحبه| دیپلمات سابق افغان: برگزاری لویه جرگه خلاف قانون اساسی افغانستان استمخالفت‌ها با برگزاری لویه‌جرگه؛ آمریکا نتیجه را مشخص می‌کندطالبان: کابل برای تأخیر در مذاکرات بین‌الافغانی از لویه‌جرگه استفاده ابزاری می‌کند

رئیس کمیسیون برگزارکننده لویه‌جرگه مشورتی صلح در حالی نسبت به ناکارآمدی لویه‌جرگه برای آزادی زندانیان طالبان اعتراف کرده که «اشرف غنی» هدف از برگزاری این نشست را «تعیین سرنوشت 400 زندانی طالبان» عنوان کرده است.

انتهای پیام/.

لینک اصلی: https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/05/15/2321950/اعتراف-رئیس-تیم-مذاکره-کننده-دولت-افغانستان-با-طالبان-به-ناکارآمدی-لویه-جرگه

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری تسنیم

آخرین خبر ها:

Loading