بازتاب نیوز

مسیرهای منتهی به «خیمه‌ی لویه‌جرگه» به‌روی ترافیک مسدود می‌شود

١٦ اسد ١٣٩٩ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: فرماندهی قوت‌های مشترک ولایت کابل اعلام کرده است که به‌منظور تأمین امنیت لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح، مسیرهای منتهی به محل برگزاری این لویه‌جرگه از ساعت ۴:۰۰ پس از چاشت امروز (پنج‌شنبه، ۱۶ اسد) تا ختم برگزاری آن به‌روی ترافیک مسدود می‌شود.

در اطلاعیه‌ای که از سوی فرماندهی قوت‌های مشترک کابل منتشر شده، آمده است که مسیرهای «کوته‌ی سنگی – چهارراهی کارته‌ی پروان – چهارراهی قبمر – چهارراهی کارته‌ی پروان» در این مدت به روی تردد وسایط مسدود خواهد بود.

همچنان در اطلاعیه تأکید شده است که وسایطی برای انتقال ساکنان این محلات از سوی پولیس تدارک دیده می‌شود.

در همین حال فرماندهی قوت‌های مشترک از شهروندان شهر کابل خواسته است که در تأمین امنیت و نظم نیروهای امنیتی و دفاعی را همکاری کنند.

لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح برای تصمیم‌گیری در مورد سرنوشت ۴۰۰ زندانی گروه طالبان قرار است از فردا (جمعه، ۱۷ اسد) برای سه روز در کابل برگزار شود.

محمدمعصوم استانکزی، رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی دولت افغانستان و کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح روز گذشته در یک نشست خبری در کابل گفت که این ۴۰۰ زندانی طالبان شامل چهار گروه می‌شوند. به گفته‌ی او، در گروه اول کسانی شامل اند که به اعدام محکوم شده‌اند. گروه دوم شامل افراد محکوم به قتل وگروه سوم شامل افراد محکوم به اختطاف و یا جرایم مربوط به قاچاق مواد مخدر اند.

محمدمعصوم استانکزی افزود که گروه چهارم نیز شامل افرادی اند که در پیوند به فسادهای اخلاقی، اداری و مالی محکوم شده‌اند.

او تأکید کرد که رییس‌جمهوری کشور بر مبنای قوانین نافذه‌ی افغانستان صلاحیت آزادی هیچ یک از افراد شامل این گروه‌ها را ندارد.

رییس برگزاری لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح درخواست رهایی این ۴۰۰ زندانی توسط گروه طالبان را «معضلی» در برابر پیشرفت روند صلح خوانده، افزود که باید اعضای این لویه‌جرگه در مورد آن براساس «خیر کثیر و شر قلیل» تصمیم بگیرد. او افزود که حکومت براساس این تصمیم در این اقدام می‌کند.

گروه طالبان اما با برگزاری این لویه‌جرگه مخالفت کرده و آن را تلاشی برای ایجاد مانع در برابر روند صلح خوانده است.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/104141/paths-leading-to-the-loya-jirga-tent-are-closed-to-traffic/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading