بازتاب نیوز

بیروت بعد از انفجار ها در حالت اضطراری قرار دارد

١٦ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

حکومت لبنان وضعیت اضطراری دو هفته ای را برای بیروت اعلام کرده است. بر اساس منال عبدالصمد وزیر اطلاع رسانی لبنان، مسئولیت امنیت پایتخت به صورت فوری به اردوی این کشور منتقل شده است. حکومت به رهبری اردو دستور داده است كه افراد مسئولان محلی این حادثه را در بازداشت خانگی قرار دهد. این امر برای همه افرادی که مسئولیت ذخیره آمونیوم نیترات منفجر شده در بندر را داشتند، صدق می کند.

رئیس جمهور میشل عون پیش از این از اداره کمک های بین المللی در برابر حادثات طبیعی درخواست کمک  کرده است. او در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: «این کار باید به سرعت انجام شود، زیرا کشورش در حال حاضر از بحران اقتصادی حاکم رنج می برد. هم زمان عون اطمینان داد که آنچه که منجر به انفجارهای شدید روز سه شنبه در بیروت شده، به سرعت و شفاف مشخص می شود.

شمار جان باختگان انفجار لبنان به ۱۰۰ نفر رسید

انفجار حتی در قبرس احساس شد

بر اساس آخرین اظهارات حکومت لبنان، حداقل ۱۳۷ نفر کشته و حدود ۵۰۰۰ نفر دیگر مجروح شده اند. تعداد قربانیان احتمالاً همچنان در حال افزایش است. مدد رسانان و تیم های نجات هنوز هم در حال جستجوی افرادی اند  که در زیر آوار شده اند. محل انفجار تا حد زیادی بسته شده است. براساس برآورد اولیه مروان عبود، والی بیروت تاکنون ۳۰ هزار نفر از ساکنان پایتخت خانه های خود را از دست داده اند. میزان خسارت حداقل به سه تا پنج میلیارد دالر امریکایی (معادل ۲،۵ تا ۴،۲ میلیارد یورو) می رسد.

شدت این دو انفجار به حدی گسترده بود که حتی در نیکوزیا در قبرس که حدود ۲۴۰ کیلومتر از این محل فاصله دارد، این انفجارها احساس شده است. فلم های که از این فاجعه در ابتدا به نشر رسیده اند، آتش و ستونی از دود را نشان می دهد. افرادی که این حادثه را از ساختمان های بلند در حدود دو کیلومتری بندر فلمبرداری می کردند، تکان های شدید را احساس کرده اند.

Libanon Nach der schweren Explosion in Beirut | Präsident Michel Aoun (picture-alliance/dpa/Dalati & Nohra)

رئیس جمهور میشال عون رئیس جمهور لبنان در محل حادثه

در حال حاضر از بسیاری از کشورها کمک هایی به لبنان رسیده است. مرکز مبارزه با بحران اتحادیه اروپا می خواهد که بیش از ۱۰۰ کارشناس بخش جستجو و نجات را  به لبنان اعزام کند. امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه قصد دارد پنجشنبه به لبنان سفر کند. حکومت فرانسه اعلام کرده است که دو هواپیمای نظامی با ۵۵ تن مدد رسانان و تجهیزات پزشکی به آنجا اعزام می کند. همچنین از کشور هالند نیز گروهی از نیروهای اطفائیه، داکتران و ماموران پولیس به لبنان می روند.

ساختمان سفارت آلمان آسیب دیده

آلمان تیمی را از اداره امداد رسانی فنی به بیروت می فرستد. از آنجا که ساختمان سفارت آلمان نیز آسیب دیده است، کارکنان این اداره مجبور اند در مکان های دیگر مستقر شوند. وزارت خارجه آلمان در برلین تأیید كرد كه آلمانی ها در بین زخمی ها هستند، اما تعداد دقیقی مجروحین را اعلام نکرده است.

ایالات متحده امریکا، روسیه و چندین کشور خلیج نیز تعهد به حمایت کرده اند. پیشنهادهای مشابهی نیز از طرف اسرائیل صورت گرفته، اگرچه این کشور هیچ رابطه دیپلماتیک با لبنان ندارد. در مرز همواره تنش ها بین اردوی اسرائیل و شبه نظامی حزب الله شیعه به وجود می آید.

تحقیقات در مورد دلیل این انفجار ها

اطلاعات موثقی در باره علت انفجارها هنوز در دست نیست. براساس گزارش های حکومت لبنان، بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ تن آمونیوم نیترات منفجر ناشده از سال ها به این طرف در یک انبار بزرگ در سواحل بندری در بیروت بدون در نظر داشت اقدامات خاص محافظتی نگهداری می شده است. این ماده هم در ساخت کود و هم مواد منفجره استفاده می شود.

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی از یک حمله احتمالی با یک "نوع بمب" سخن گفته است. حکومت بریتانیا با این مساله مخالفت کرده است. نیک گیب، یکی از وزرای بریتانیایی گفته است که تا زمانی که که نتایج تحقیقات در دسترس قرار نگرفته است حدس و گمانه زنی ها خیلی زود خواهد بود.

معترضان در لبنان خواستار برکناری دولت شده اند

رسانه های لبنان با استناد به محافل امنیتی گزارش داده اند که انفجار اولی ممکن است به دلیل لیم کاری کارگران در یکی از انبار ها صورت گرفته باشد. یکی از افرادی که در تحقیقات شامل است، از سهل انگاری صحبت کرده است.

این انفجارها در لبنان که از بدترین بحران اقتصادی در دهه ها اخیر و آشفتگی های سیاسی رنج می برد، منجر به هرج و مرج بیشتر شده است. کابینه مبلغ  ۱۰۰ میلیارد پوند لبنانی (تقریبا ۵۶ میلیون یورو) را برای مدیریت بحران اختصاص داد.

nk, pa (dpa, afp, rtr)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/بیروت-بعد-از-انفجار-ها-در-حالت-اضطراری-قرار-دارد/a-54460404?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading