بازتاب نیوز

با وجود تهدید کرونا جرگه مشورتی با حضور ۳۲۰۰ عضو برگزار می شود

١٦ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

جرگه مشورتی صلح روز جمعه هفتم ماه اگست (۱۷اسد/ ۷ آگست) در کابل برگزار خواهد شد. در این جرگه در حدود ۳۲۰۰ تن از سراسر این کشور به شمول اعضای جرگه های پیشین، نمایندگان پارلمان واعضای شورای های ولایتی حضور دارند.

شرکت کنندگان این جرگه درباره چگونگی رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان که مانع آغاز گفتگوهای صلح بین الافغانی به شمار می روند،‌ به حکومت افغانستان مشوره خواهند داد.

مسئولان این جرگه می گویند که جرگه مشورتی صلح سه روز ادامه خواهد یافت. محمدمیلاد سکندری، یکی از سخنگویان این جرگه به دویچه وله گفت:«همه آمادگی های تخنیکی و لوژستیکی برای برگزاری لویه جرگه مشورتی گرفته شده است و تعداد اعضای این جرگه بیشتر از ۳۲۰۰ تن بوده که از همه اقشار نمایندگی می کنند.»

کرونا و تجمع بزرگ جرگه

شیوع گسترده ویروس کرونا افغانستان را همچنان تهدید می کند و بربنیاد توصیه های صحی برگزاری هرگونه تجمعات ممنوع است. مسئولان برگزاری لویه جرگه مشورتی می گویند که این جرگه تحت نظارت تیم های صحی وزارت صحت عامه برگزار می شود و شرکت کنندگان پس از آزمایش کرونا وارد خیمه می گردد.

سکندری در این باره گفت: «اعضای جرگه پس از طی مراحل صحی کارت هویت می گیرند و تعداد زیادی از اعضای جرگه کارت هویت را پس از آزمایش صحی به دست آورده اند.»

او می افزاید که تیم های صحی وزارت صحت عامه در خیمه لویه جرگه جا به جا شده اند و از عملی شدن توصیه های صحی به ویژه پوشیدن ماسک و رعایت فاصله های اجتماعی نظارت می کنند.

انتقادها از هزینه برگزاری جرگه

وزارت مالیه افغانستان اعلام کرده است که بیش از ۳۳۰ میلیون افغانی  برای برگزاری این جرگه هزینه خواهد شد و از سوی رئیس جمهور افغانستان این پول منظور شده است. یک نامه تائیدی این پول از سوی وزارت مالیه در رسانه های اجتماعی نیز دست به دست می شود.

هزینه این پول برای برگزاری لویه جرگه انتقاد هایی را برانگیخته است. بسیاری از مردم برگزاری لویه جرگه را در شرایط کنونی که مردم این کشور با فقر دست و گریبان اند مناسب نمی دانند. انتقادها از هزینه لویه جرگه با واکنش تند امرالله صالح ‌معاون اول ریاست جمهوری افغانستان رو به رو شده است.

امرالله صالح در واکنش به انتقادها از هزینه ۳۳۰ میلیون افغانی برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح گفته است که دولت سالانه ۴میلیارد و ۲۰۰ میلیون افغانی را برای حفاظت و تأمین امنیت رجال برجسته هزینه می‌کند که اکثر این رجال برجسته بیشتر وقت خود را صرف تضعیف نظام می کنند. صالح هزینه‌ حفاظت از رجال برجسته را «ارقام نجومی» دانسته و گفته است که انتظار دارد تا مردم در این باره واکنش نشان دهند.

در بخشی از یک پیام فیس بوکی امرالله صالح آمده است: «بیایید بدانیم که به خاطر حفاظت از کدام شخص چه مقدار پول مصرف می شود، این بهتر است. مشورت با ملت و حرمت گذاری به نظر ملت با ارزشتر از هر قیمت است.»

مرتبط: مردم در مورد برگزاری جرگه مشورتی چه می گویند؟

بربنیاد موافقت نامه صلح میان ایالات متحده امریکا و طالبان برای زمینه سازی و آغاز گفتگو های صلح توافق شده است که ۵۰۰۰ زندانی طالبان را حکومت افغانستان و ۱۰۰۰ زندانی حکومت را طالبان رها کنند.

 حکومت افغانستان بربنیاد فهرست طالبان ۴۶۰۰ زندانی این گروه را رها کرده است. طالبان نیز یک روز پیش از عید خبر دادند که بیش از ۱۰۰۰ زندانی منسوب به حکومت را رها کرده اند.

اما اختلاف میان دو طرف بر سر رهایی ۴۰۰ زندانی جنجالی طالبان پا برجاست.

بر بنیاد معلومات برخی از منابع، این چهارصد زندانی طالبان به جرم‌های قتل، قاچاق مواد مخدر، اختطاف، فساد اداری و مالی در بازداشت به‌سر می‌برند و برخی از آنان محکوم به اعدام اند.
برخی مسئولان کمیسیون برگزاری لویه جرگه پیش از برگزاری جرگه گفته اند که  شرکت کنندگان این جرگه صلاحیت بخشش یا عفو حق العبدی ۴۰۰ زندانی را ندارند.

حمایت و مخالفت با برگزاری جرگه

 با آنکه وزارت امور خارجه افغانستان اعلام کرده است که متحدان بین المللی افغانستان از برگزاری این جرگه مشورتی حمایت کرده اند، اما گروه طالبان با برگزاری لویه جرگه مشورتی درباره رهایی ۴۰۰ زندانی این گروه مخالفت کرده اند و آن را « غیرقانونی» دانسته اند. علاوه بر این میر رحمان رحمانی، رئیس مجلس نمایندگان افغانستان نیز برگزاری جرگه را در صورت موجودیت شورای ملی غیر قانونی دانسته است.

مرتبط: حکومت افغانستان "لویه جرگه مشورتی صلح" را برگزار می کند

شماری از مردم نیز در شرایط کنونی برگزاری لویه جرگه مشورتی را ضروری نمی دانند. اکنون دیده شود که شرکت کنندگان این جرگه درباره رهایی این زندانیان چه مشوره یی به حکومت افغانستان خواهند داد و سرنوشت این زندانیان چه خواهد شد؟

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/با-وجود-تهدید-کرونا-جرگه-مشورتی-با-حضور-۳۲۰۰-عضو-برگزار-می-شود/a-54461521?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading