بازتاب نیوز

صالح: سالانه ۴.۲ میلیارد افغانی هزینۀ رجال برجسته می‌شود

١٦ اسد ١٣٩٩ سلام وطندار

منظوری 330 میلیون افغانی برای برگزاری لویه‌جرگه مشورتی از سوی محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور با انتقادهای همراه بود. امرالله صالح معاون نخست ریاست جمهوری در واکنش به انتقادها، در صفحه فیس‌بوکش نگاشته که دولت سالانه چهار میلیارد و دو صد میلیون افغانی را برای حفاظت از رجال برجسته هزینه می‌کند و مردم باید در مورد این مصرف نجومی بحث کنند.

آقای صالح در بخشی از این یادداشت نوشته که شماری از این رجال و شخصیت‌ها، بیش‌تر وقت خود را برای تضعیف نظام به مصرف می‌رسانند تا به آرزوها و امیال شخصی خویش دست یازند.

آقای صالح گفته که امید است این «مصرف نجومی» را به بحث بگیریم. او تأکید کرده که باید بدانیم این مقدار پول به‌خاطر حفاظت از چه کسی به مصرف می‌رسد.

معاون نخست ریاست جمهوری با اشاره به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی تصریح کرده که «مشورت با ملت و حرمت‌گذاری به نظر ملت، با ارزش‌تر از هر قیمت است.»

قرار است دولت افغانستان برای تصمیم‌گیری درباره رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، روز جمعه، هفدهم اسد، لویه‌جرگه مشورتی برگزار کند.

دولت افغانستان هدف از برگزاری جرگه مشورتی را، تصمیم‌گیری در مورد چگونه‌گی رهایی ۴۰۰ زندانی گروه طالبان، ارزش‌های نوزده سال پسین، نظام جمهوری، جمهوریت و ارزش‌های وابسته به آن و مشورت در مورد آینده افغانستان عنوان کرده است.

پس از فرمان آقای غنی مبنی بر برگزاری لویه‌جرگه مشورتی، اداره عملیاتی و حمایتی ریاست جمهوری در پیش‌نهادی به رئیس‌جمهور گفت که برای برگزاری این جرگه، به ۳۳۰ میلیون افغانی بودجه نیاز است.

شام روز گذشته وزارت مالیه کشور گفت که این وزارت براساس دستور رئیس‌جمهور، ۳۳۰ میلیون افغانی را برای برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح به بودجه اداره امور ریاست جمهوری اضافه کرده است.

لویه‌جرگه مشورتی صلح برای تصمیم‌گیری در باره 400 زندانی گروه طالبان در حالی برگزار می‌شود که گروه طالبان با برگزاری این جرگه مخالفت کرده است.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56411

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading