بازتاب نیوز

شهروندان از طریق پیام کتبی در باره مهاجرت نامنظم معلومات دریافت خواهند کرد

١٦ اسد ١٣٩٩ سلام وطندار

وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان در همکاری با وزارت‌های فرهنگ، داخله و اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) به تازه‌گی کارزار جلوگیری از مهاجرت غیرمنظم را راه‌اندازی کرده‌اند.

مسئولان وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌‎گان در نشستی که امروز پنج‌شنبه، شانزدهم اسد در کابل برگزار شده بود، می‌گویند که جنگ، ناامنی، فقر و عدم آگاهی‌دهی در مورد خطرات ناشی از مهاجرات نامنظم، سبب افزایش مهاجرت شهروندان از کشور شده است.

به گفتۀ مسئولان این وزارت، در حال حاضر بیش از 6 میلیون شهروند افغانستانی به عنوان مهاجر و یا پناهنده در خارج از کشور زنده‌گی می‌کنند.

داکتر عالمه، معین امور پناهنده‌گان وزارت مهاجران وعودت‎کننده‌گان می‌گوید، فقر فراگیر و عدم آگاهی‌دهی در مورد خطرات برخاسته از مهاجرت، سبب افزایش این پدیده شده است و شمار زیادی از هم‌وطنان‌مان در غیبت اطلاعت، مجبور به ترک کشور شده‌اند.

معین امور پناهنده‌گان وزارت مهاجران و عودت کننده‌گان می‌گوید که براساس آمار سازمان ملل متحد، 70 درصد قربانیان مهاجرت نامنظم را زنان ودختران تشکیل می‌دهد و یک سوم قربانیان مهاجرت غیرمنظم کودکان اند.

سید شینواری، رئیس بخش رسانه‌های اداره تنظیم خدمات مخابراتی (اترا) می‌گوید که این اداره در این کارزار، شهروندان کشور را تشویق می‌کند تا در کشور بمانند و به مهاجرت نامنظم «نه» بگویند. به گفته او، اداره اترا با ارسال پیام کوتاه کتبی برای تمامی شماره‌های فعال، شهروندان را از خطرات احتمالی مهاجرت نامنظم آگاه خواهد ساخت.

بسم‌الله تابان، رئیس عمومی استراتیژی وزارت امور داخله می‌گوید، وزارت داخله متعهد است تا به‌گونۀ جدی با قاچاق انسان مبارزه کند.

آقای تابان گفت که وزارت داخله در یک سال اخیر، چهارده قاچاق‌چی انسان را از نقاط مختلف افغانستان بازداشت کرده و پرونده‌ آنان را به نهادهای عدلی و قضایی تسلیم کرده است.

این کارزار در حالی راه‌اندازی می‌گردد که براساس آمار وزارت مهاجران و عودت‌کننده‌گان، از سال 2002 میلادی به این‌سو، حدود 10 میلیون مهاجر و پناهنده دوباره به کشور بازگشت کرده‌اند که از این میان، تنها در سال جاری میلادی، چهار صد هزار مهاجر دوباره به کشور بازگشت کرده‌اند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=56420

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading