بازتاب نیوز

اتمر: اگر خطر هراس‌افگنی در افغانستان نادیده گرفته شود، ممکن یازدهم سپتامبر بار دیگر تکرار شود

١٦ اسد ١٣٩٩ خبر تلویزیون یک

محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه می‌گوید که اگر خطر هراس‌افگنی در افغانستان نادیده گرفته شود، ممکن است رویداد یازدهم سپتامبر بار دیگر تکرار شود.

بر اساس توافق امریکا و طالبان، در صورت پابندی این گروه به تعهد‌های‌شان، تا هشت ماه دیگر باید سربازان امریکایی به گونه‌ی کامل از افغانستان خارج شوند.

اما آقای اتمر در یک گفتگوی ویدیویی با مک‌مستر، مشاور پیشین امنیت ملی امریکا تاکید کرده است که اشتباه پس از سقوط شوروی پیشین نباید دوباره در افغانستان تکرار شود.

سرپرست وزارت خارجه همچنان گفته است که خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید بر اساس شرایط انجام شود.

او گفت: "هیچ دلیلی وجود ندارد که ما باور نکنیم که اگر ما به هراس‌افگنان در قلمرو هوایی و زمینی خود اجازه بدهیم، چنین رویدادی دوباره اتفاق نمی‌افتد. این رویداد اتفاق خواهد افتاد چون هراس‌افگنان دشمن مدنیت و انسانیت اند. ‌آن‌هایی که فکر می‌کنند با نادیده‌گرفتن و جلوگیری از مبارزه با هراس‌افگنی ما مصون خواهیم بود، بدبختانه که نیاز است دو باره فکر کنند."

آقای اتمر بر اجماع کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان تاکید کرده و افزوده است که شکست روند صلح در افغانستان به نفع هیچ کشوری نخواهد بود.

سرپرست وزارت امور خارجه گفته است که هر گونه توافق صلح با طالبان، باید مورد پذیرش تمام مردم افغانستان باشد و دست آوردهای ۱۹ سال پسین در آن حفظ شود.

این مقام ارشد دستگاه دیپلماسی کشور در این گفتگو پذیرفته که افغانستان در ایجاد یک حکومت موثر که به گونه جدی با فساد مبارزه کند و همچنین ارایه‌ی یک گزینه‌ی بهتر برای گفتگو با طالبان و رسیده‌گی به پناه‌گاه‌های این گروه در بیرون از افغانستان، ناکام بوده است.

لینک اصلی: http://www.1tvnews.af/fa/news/afghanistan/42769-2020-08-06-10-08-28

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبر تلویزیون یک

آخرین خبر ها:

Loading