بازتاب نیوز

فیصلۀ هیئت اداری مجلس: نماینده‌گان در لویه جرگه شرکت می‌کنند

١٦ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

یک روز پس از مخالفت رییس مجلس نماینده‌گان با برگزاری لویۀ جرگه، هیئت اداری این مجلس امروز فیصله کرد تا اعضای مجلس در این جرگه شرکت کنند.

میررحمان رحمانی، روز گذشته در فسبوکش برگزاری لویه جرگه را غیرقانونی خوانده بود و گفته بود که حکومت به‌جای فراخوان مردم در جرگه با شورای ملی باید مشوره کند.

اما، این تصمیم پس از آن تغییر کرد که بامداد امروز معصوم ستانکزی، رییس کمیسیون برگزاری لویه جرگه با اعضای مجلس دیدار کرد.

ستانکزی بامداد امروز به مجلس رفت و ساعت‌ها در پشت درهای بسته با اعضای مجلس نماینده‌گان به گفت‌وگو پرداخت و سرانجام آقای ستانکزی توانست اعضای مجلس را برای شرکت در این جرگه قانع بسازد.

عبدالقادر قلاتوال، عضو مجلس نماینده‌گان گفت: «ولسی جرگه دو روز در این باره بحث‌های گرم داشتند و بالاخره به این نتیجه رسیدیم که در لویه جرگه - که فردا برگزار می‌شود - شرکت کنیم.»

سید عظیم کبرزایی، عضو دیگر مجلس نیز بیان داشت: «بخاطر منافع ملی، تصمیم جمع این شد که ولسی جرگه در لویه جرگه مشورتی اشتراک کند.»

قرار است لویه جرگه فردا – جمعه ۱۷ اسد – در کابل برگزار شود و برای سه روز ادامه داشته باشد. در حدود دوهزار شرکت کنندۀ این جرگه قرار است حکومت را دربارۀ رهایی ۴۰۰زندانی طالبان مشوره دهد.

حکومت می‌گوید که صلاحیت رهایی این ۴۰۰ زندانی طالبان را – که شامل ۵۰۰۰هزار زندانی استند که قرار است بربنیاد توافق صلح امریکا با طالبان آزاد شوند – ندارد چون آن‌ها به جرایمی در زندان استند که حق‌العبدی اند.

با این همه، برخی از رهبران سیاسی کشور هنوز هم در حال رأی‌زنی دربارۀ شرکت و یا عدم شرکت در این جرگه هستند. اما، شرکت کننده‌گان لویه جرگه مشورتی صلح در حال آمدن به کابل هستند و شماری هم به کابل رسیده‌اند.

نویده بیات، یکی از این شرکت کننده‌گان است. این بانو که از ولایت جنگ‌زدۀ غزنی در این جرگه شرکت می‌کند، به این باور است که برای پایان جنگ‌ها و خشونت‌ها در کشور باید راهی جست‌وجو شود: «گونه‌‎یی به حکومت مشوره خواهیم داد که هم قانون زیر پا نشود و هم یک راه برای صلح باز شود.»

اما، عبدالخالق وکیلی، عضو دیگر لویه جرگه مشورتی صلح از چگونگی برگزاری این جرگه انتقاد می‌کند و این جرگه را نمادین می‌داند: «متأسفانه آقای اشرف غنی کار خاص خودش را می‌کند. آیا ۴۰۰زندانی خطرناک‌تر از انس حقانی است؟»

برخی دیگر شرکت کننده‌گان لویه جرگه می‌گویند که دربارۀ برنامۀ این جرگه آگاهی‌دهی درست به آنان نشده‌است.

سید اسحاق اخلاقی، یکی از این شرکت کننده‌گان لویه جرگه گفت: «هنوز موضوع با ما مطرح نشده‌است.»

پیش از این طالبان گفته‌اند که این جرگه غیرقانونی است و نمی‌تواند که از مردم نماینده‌گی کند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/فیصلۀ-هیئت-اداری-مجلس-نماینده‌گان-در-لویه-جرگه-شرکت-می‌کنند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading