بازتاب نیوز

۵۹درصد شرکت کننده‌گان آزمون کانکور امسال در هرات دختران استند

١٦ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

 آزمون راه‌یابی به دانشگاه‌ها یا کانکور امروز پنج‌شنبه در ولایت هرات برگزار شد. در این آزمون ۱۳هزار داوطلب شرکت کرده بودند.

عبدالله فائز، رییس دانشگاۀ هرات می‌گوید که ۵۹ درصد شرکت کننده‌گان امسال کانکور در هرات دختران استند.

آقای فائز گفت: «نزدیک به دوهزار و ۵۶۷ تن محصل را از کانکور عمومی و در حدود یک‌هزار و بیشتر از آن را از طریق امتحانات اختصاصی و بخش ماستری پذیرش داریم.»

آزمون  کانکور امسال به‌علت شیوع ویروس کرونا با تأخیر آغاز شده‌است و برای پیش‌گیری از انتشار این ویروس، در جریان سه روز این آزمون گرفته خواهد شد.

وزارت تحصیلات عالی، می‌گوید که امسال ۱۲۵هزار داوطلب آزمون کانکور در دانشگاه‌ها و نهادهای تحصیلی نیمه عالی کشور جذب خواهند شد.

در این میان، شماری از داوطلبان آزمون کانکور از کم‌توجهی حکومت در نحوۀ برگزاری این آزمون و فراهم نبودن امکانات برای افراد دارای معلولیت شکایت دارند.

نجیب توانگر، یکی از این داوطلبان آزمون کانکور در هرات گفت: «هیچ نوع محدودیت برای معلومان وجود ندارد. محدودیت اصلأ در انسان وجود ندارد. همه ما می‌توانیم درس بخوانیم و آموزش ببنیم.»

احسان الله عاصمی، داوطلب دیگر آزمون کانکور بیان داشت: «شیوع ویروس کرونا باعث تأخیر در برگزاری آزمون شد، اما با آن‌هم ما تلاش کردیم خوب ظاهر شویم.»

این درحالی است که نهادهای آموزشی دولتی و خصوصی در کشور برای در حدود پنج ماه بدلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بودند.

اخیرأ حکومت اعلام کرد که دانشگاه‌ها دوباره باز شوند اما مکتب‌ها هم‌چنان بسته بمانند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/۵۹درصد-شرکت-کننده‌گان-آزمون-کانکور-در-هرات-دختران-استند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading