بازتاب نیوز

گروه داعش به دنبال فرصت خونینِ ناشی از توافق صلح ایالات متحده و طالبان

١٦ اسد ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

منبع : دیپلمات

نویسنده: احمدشاه کتوازی

برگردان: سیدجمال اخگر

شامگاه روز یک‌شنبه، یک زندان بزرگ در شرق افغانستان توسط گروه دولت اسلامی شاخه خراسان آماج حمله قرار گرفت که منجر به فرار و کشته شدن تعداد زیادی از زندانیان شد.

حمله‌ی پیچیده‌ی تروریستی به مدت ۲۴ ساعت ادامه داشت. حتا صدای شلیک رگ‌بار تا روز دوشنبه شنیده می‌شد. این حمله ساعاتی پس از ختم آتش‌بس سه‌روزه میان طالبان و حکومت افغانستان آغاز شد.

گروه طالبان در ساعات اولیه حمله، مسوولیت آن را رد کردند‌، اما داعش خیلی زود مسوولیت این حمله را برعهده گرفت.

حتا در صورت توافق صلح با طالبان، گروه داعش سلطنت جدیدی از ترور که توسط حامیان منطقه‌ای این گروه طراحی شده، می‌خواهد در افغانستان شکل بگیرد.

شاخه خراسان گروه داعش برای جذب افراد و تمایز خود از طالبان، تاکتیک‌های جدیدی را مانند قتل‌های هدف‌مند و راه‌اندازی حملات پیچیده به هدف ایجاد ترس و وحشت مردم، به کار می‌گیرند.

گروه داعش با انجام قتل‌های هدف‌مند در بزرگ‌شهرها‌، به ویژه در پایتخت و کشتن صد‌ها تن، به اثبات رسانیده است که قادر به راه‌اندازی حملات پیچیده و دلخراش است.

در ماه می جنگ‌جویان داعش بالای یک زایشگاه در غرب کابل حمله کرده و تعداد زیادی از نوزادان‌، مادران و پرستاران را به قتل رسانید.

در عین روز این گروه حمله‌ی تروریستی را بالای مراسم تشییع جنازه در ولایت ننگرهار راه‌اندازی کرد که در نتیجه ده‌ها تن کشته شدند‌. به همین ترتیب‌، اعضای این گروه در ماه مارچ یک حمله پیچیده دیگر را بر یک معبد سیک‌ها در شهر کابل انجام دادند که در آن ۲۵ تن از شهروندان سیک کشته شدند و حملات بالای اقلیت‌های هزاره از دیگر نمونه‌هایش است.

این گروه هم‌چنین مسوولیت حمله بر پایگاه هوایی ارتش امریکا در ولسوالی بگرام، ولایت پروان را به عهده گرفتند.

این گروه با استخدام جنگ‌جویان از سراسر منطقه، تهدید جدی را متوجه افغانستان و جهان ساخته و با دستور کار جهانی خود توانسته در بیش از ده کشور جنگ‌جو به خدمت بگیرد. جنگ‌جویانی که در جنگ سوریه تحت فشار عملیات‌های نظامی قرار گرفته‌اند، به شمول جنگ‌جویان خارجی‌، از کشور‌های هند‌، عراق‌، اردن‌، عربستان سعودی و سوریه، به داعش شاخه خراسان در افغانستان پیوسته‌اند.

با کمال تعجب‌، حمله انتحاری بر اقلیت سیک افغانستان به یک تن از جنگ‌جویان هندی این گروه نسبت داده شده است.

حضور هزاران جنگ‌جوی تحصیل‌کرده و حرفه‌ای دارای مهارت‌های جلب و جذب سربازان پیاده و شست‌وشوی مغزی افغانان جنگ‌زده‌ در صفوف گروه داعش‌، نبرد در این کشور را سخت ساخته است.

گروه داعش با جنگ‌جویانی از پاکستان‌، اوزبیکستان و تاجیکستان می‌تواند به محض استقرار جایگاه محکم در افغانستان، آسیای میانه را بی‌ثبات کند. هم‌چنان حضور این گروه در افغانستان از مهم‌ترین نگرانی‌های روسیه و ایران است، زیرا این کشورها داعش را به عنوان گروهی تحت هدایت ایدیولوژی سلفی می‌شناسند که برای بی‌ثباتی آسیای میانه فعالیت می‌کند.

یکی از چالش‌های مهم شاخه خراسان داعش ماهیت نژاد‌پرستانه و موجودیت تنفر از این گروه میان افغان‌ها به سبب تاکتیک‌های وحشیانه‌ی دولت اسلامی از آغاز ظهور آن‌ها می‌باشد. علاوه بر این اخاذی، مالیه و بهره‌برداری از معادن که منابع اصلی درامد برای داعش هستند، باعث نگرانی مردم شده است. بنابراین علاوه بر تبلیغات ایدیولوژیک، این گروه با استفاده از زور و جبر و وعده‌های میان‌خالی به دنبال جذب جنگ‌جو است.

جنگ‌جویان داعش در مناطق دور‌دست افغانستان فعالیت دارند؛ حتا در به دست آوردن پناهگاه امن در پایتخت (کابل) موفق بوده‌اند‌. این گروه در ۹ ولایت و بیش‌تر در ننگرهار و کنر در شرق، جوزجان، فاریاب و بدخشان در شمال و غور در غرب فعالیت دارد و فرماندهان کلیدی تاجیک و اوزبیک مانند مولوی ستار و مولوی عبدالله مجید قبلاً به این گروه پیوسته و به طور جدی برای استخدام جنگ‌جویان تاجیک و اوزبیک در صفوف خود فعالیت می‌کنند.

هنگامی که رهبر منطقه‌ای آن‌ها، اسلم فاروقی، در قندهار همراه با ۱۲ تن از اتباع پاکستانی از جمله چهار زن، یک مرد بنگله‌دیشی و دو زن روسی‌زبان دستگیر شد، تصمیم داشت با گروه‌هایی در جنوب کشور برای گسترش نفوس ارتباط برقرار کند.

کارشناسان امنیتی بدین باور اند که گروه داعش به تنهایی قادر به راه‌اندازی حملات پیچیده نیست و طالبان به خصوص شبکه حقانی است که به این گروه کمک‌های فنی برای انجام حملات پیچیده فراهم می‌کند.

داعش و شبکه حقانی هر دو علاقه‌مند تضعیف کنترل و اعتبار حکومت با انجام حملات در بزرگ‌شهر‌ها می‌باشند، بنابراین طالبان از یک سو مسوولیت حمله را به دوش می‌گیرند و از جانب دیگر ضعف دولت را به تصویر می‌کشند و داعش نیز در حال نشان دادن قدرت خود است. از همین رو دولت افغانستان داعش را چهره جدید شبکه حقانی می‌نامد.

شاخه خراسان داعش، یک تهدید نوظهور است که خود را به عنوان جانشین طالبان نشان می‌دهد. این گروه به دنبال ایجاد خلافت در جنوب آسیا و آسیای میانه است که با پیوستن مسلمانان در سراسر جهان گسترش خواهد یافت.

در صورت دست‌یابی شاخه خراسان داعش به جای پای پایدار در افغانستان، نه تنها برای ایالات متحده، بلکه برای منطقه، عواقب وحشت‌ناکی را به دنبال خواهد داشت. این گروه با حملات وحشیانه اخیر خود به اثبات رسانده که ما با یک تهدید جدی تازه روبه‌رو هستیم. حاکمیت جدید ترور این گروه در مقایسه با طالبان به مراتب پیچیده‌تر و خشن‌تر خواهد بود.

لینک اصلی: https://8am.af/isil-seeks-bloody-opportunity-from-us-taliban-peace-deal/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading