بازتاب نیوز

نماینده ویژه امریکا در امور ایران استعفا می کند

١٦ اسد ١٣٩٩ جمهور نیوز

نماینده ویژه امریکا در امور ایران استعفا می کند
به گزارش جمهور؛ روزنامه نیویارک‌تایمز نوشت: برایان هوک، نماينده ویژه امریکا در امور ایران قصد دارد پنجشنبه استعفای خود را از سمتش اعلام کند.

خبرنگار روزنامه نیویارک تایمز در توییتر نوشت: الیوت آبرامز، نماینده ویژه امریکا در امور ونزوئلا جانشین برایان هوک خواهد شد.

پس از انتشار خبر استعفای برایان هوک، نماینده ویژه امریکا در امور ایران، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا با انتشار پیامی در توییتر از خدمات او در مدت بیش از سه سال فعالیت در این پست قدردانی کرد و افزود او به بخش خصوصی خواهد رفت.

روزنامه امریکایی نیویارک تایمز گفته، خروج هوک ۵۲ ساله هر گونه شانس باقی مانده برای دیپلماسی با ایران قبل از اتمام دوره اول ریاست‌جمهوری ترامپ را از بین خواهد بود.

هوک، موضع‌گیری‌های بسیار تند و افراطی علیه ایران اتحاذ می‌کرد اما از ضرورت گفت‌وگوی مستقیم با ایران هم سخن می‌گفت.

روزنامه نیویارک‌تایمز نوشته با وجود این، هوک برای ایرانی‌ها و برخی از منتقدانش در اروپا صرفاً مدافع سیاست‌هایی بود که هدف آن ایجاد فروپاشی در ایران بود.

در پی شکست فشار حداکثری امریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، برایان هوک نماینده امریکا در امور ایران، به زودی استعفا ‌می‌کند و اليوت آبرامز جانشین وی می‌شود.

الیوت آبرامز هفتاد و دو ساله در دوران بوش و ریگان در سیاست خارجی نقش داشت. آبرامز در جریان ماجرای ایران کنترا در ریاست‌جمهوری ریگان به اتهام پنهان کردن اطلاعات از کنگره مجبور به پاسخگویی در مقابل نمایندگان شد، اما توسط جورج اچ دابلیو بوش مورد عفو قرار گرفت. آبرامز روابط نزدیکی نیز با لابی‌های حامی اسرائیل دارد و عضو شورای یادبود هولوکاست در امریکا است.

همچنین، آبرامز در تلاش برای برنامه‌ریزی کودتا علیه هوگو چاوز رئیس‌ جمهور چپگرای ونزوئلا نقش داشته است. آبرامز به قدری کارنامه‌ای ننگین دارد که از او در نشریات چپ امریکایی، چون «نیشن» با عنوان «جنایتکار جنگی» و «عامل نسل زدایی» یاد می‌شود.
 

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/130292/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading