بازتاب نیوز

رئیس جمهور افغانستان: در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریم

١٦ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

کاخ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه اعلام کرد که محمد اشرف غنی٬ رئیس جمهور این کشور امروز پنجشنبه با هیئت اداری لویه جرگه مشورتی صلح در کاخ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

رئیس جمهور افغانستان در این دیدار تصریح کرد که ما در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریم. از یک طرف فرصت تامین صلح و از جانب دیگر خطرات در برابر کشور وجود دارد. تصمیم آگاهانه لویه جرگه مشورتی صلح، سرنوشت ما را تعیین می‌کند و این در اذهان نسل‌های آینده ما باقی خواهد ماند.

غنی افزود: قطعنامه لویه جرگه مشورتی صلح باید به هیئت مذاکره کنندۀ صلح، جهانیان و طالبان پیام‌های واضح داشته باشد. بر این اساس فردا نه تنها روز تاریخی، بلکه روز تاریخ ساز است و باید به نتایج روشنی برسیم که باعث سربلندی مردم ما شود.

وی در مورد 400 زندانی طالبان که دولت افغانستان خواهان آزادی آن‌ها نیست اعلام کرد: پرونده این زندانیان را بررسی کردیم٬ بر اساس حکم قانون اساسی آزادی این زندانیان از صلاحیت دولت خارج است. بر این اساس برای راه حل این مسئله به لویه جرگه مشورتی صلح مراجعه کردیم تا حاکمیت قانون محقق شود.

غنی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود گفت: شما فرزندان واقعی افغانستان هستید که در هر دشواری، قاطعانه ایستادگی کرده‌اید. پیشنهادات تان معقول است و برای تطبیق آن به مسئولان مربوطه هدایت خواهم داد. هر افغان در این جرگه و روند صلح سهیم است و مالکیت آن باید ثابت شود، زیرا قدرت بزرگ ما وحدت ملی ما است. بر این اساس ما باید از این وطن پاسداری کنیم.

رئیس جمهور افغانستان افزود: قطعنامه لویه جرگه مشورتی گذشته، خط مشی ما بود و 90 درصد عملی شده و این باعث افتخار ماست، زیرا در شرایط دشوار نیت و ارادۀ ما را در راستای صلح ثابت نموده است.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/رئیس-جمهور-افغانستان-در-آستانۀ-مذاکرات-و-مرحله-تاریخ-ساز-قرار-داریم/1934000

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading