بازتاب نیوز

لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان فردا برگزار خواهد شد

١٦ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

کاخ ریاست جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه اعلام کرد: لویه جرگه مشورتی صلح فردا جمعه، 7 اوت 2020، در کابل برگزار خواهد شد.

لویه جرگه مشورتی صلح راجع به سرنوشت 400 زندانی گروه طالبان که بر مبنای قانون اساسی و قانون مجازات، دولت صلاحیت رهایی آنان را ندارد، با نمایندگان مردم مشورت خواهد کرد.

پیش از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که 400 زندانی طالبان را به دلیل "ارتکاب جرائم اخلاقی و انسانی" آزاد نخواهد کرد.

از سوی دیگر محمد اشرف غنی٬ رئیس جمهور افغانستان امروز با هیئت اداری لویه جرگه مشورتی صلح در کاخ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در مورد 400 زندانی طالبان که دولت افغانستان خواهان آزادی آن‌ها نیست اعلام کرد: پرونده این زندانیان را بررسی کردیم٬ بر اساس حکم قانون اساسی آزادی این زندانیان از صلاحیت دولت خارج است. بر این اساس برای راه حل این مسئله به لویه جرگه مشورتی صلح مراجعه کردیم تا حاکمیت قانون محقق شود.

غنی در این دیدار همچنین تصریح کرد که ما در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریم. از یک طرف فرصت تامین صلح و از جانب دیگر خطرات در برابر کشور وجود دارد. تصمیم آگاهانه لویه جرگه مشورتی صلح، سرنوشت ما را تعیین می‌کند و این در اذهان نسل‌های آینده ما باقی خواهد ماند.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/لویه-جرگه-مشورتی-صلح-افغانستان-فردا-برگزار-خواهد-شد/1934142

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading