بازتاب نیوز

عبدالله: تصمیمات لویه جرگه مشورتی صلح عملی خواهند شد

١٧ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه‌ی ملی و رییس جرگه‌ی مشورتی صلح افغانستان، طی سخنانی در افتتاحیه نشست این لویه جرگه گفت: اطمینان می‌دهم که تمامی تصمیم‌هایی که در این جرگه اتخاذ می‌شود، عملی خواهند شد.

وی افزود: «امیدواریم با تصمیم‌گیری درست شما، صلح و ثبات دایمی در کشور برقرار شود. وحدت ما، ضامن پیروزی ما است. اکثریت رهبران سیاسی حمایت خویش را از این جرگه اعلام کرده‌اند. حامد کرزی، مارشال عبدالرشید دوستم، استاد محمدکریم خلیلی و هیئت رهبری و اعضای شورای ملی افغانستان و دیگر رهبران، حمایت خود را از جرگه اعلام کردند.»

کاخ ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که لویه جرگه مشورتی صلح فردا جمعه در کابل برگزار خواهد شد.

لویه جرگه مشورتی صلح راجع به سرنوشت 400 زندانی گروه طالبان که بر مبنای قانون اساسی و قانون مجازات، دولت صلاحیت رهایی آنان را ندارد، با نمایندگان مردم مشورت خواهد کرد.

پیش از این دولت افغانستان اعلام کرده بود که 400 زندانی طالبان را به دلیل "ارتکاب جرائم اخلاقی و انسانی" آزاد نخواهد کرد.

از سوی دیگر محمد اشرف غنی٬ رئیس جمهور افغانستان امروز با هیئت اداری لویه جرگه مشورتی صلح در کاخ ریاست جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

وی در مورد 400 زندانی طالبان که دولت افغانستان خواهان آزادی آن‌ها نیست اعلام کرد: پرونده این زندانیان را بررسی کردیم٬ بر اساس حکم قانون اساسی آزادی این زندانیان از صلاحیت دولت خارج است. بر این اساس برای راه حل این مسئله به لویه جرگه مشورتی صلح مراجعه کردیم تا حاکمیت قانون محقق شود.

غنی در این دیدار همچنین تصریح کرد که ما در آستانۀ مذاکرات و مرحله تاریخ ساز قرار داریم. از یک طرف فرصت تامین صلح و از جانب دیگر خطرات در برابر کشور وجود دارد. تصمیم آگاهانه لویه جرگه مشورتی صلح، سرنوشت ما را تعیین می‌کند و این در اذهان نسل‌های آینده ما باقی خواهد ماند.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/عبدالله-تصمیمات-لویه-جرگه-مشورتی-صلح-عملی-خواهند-شد/1934600

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading