بازتاب نیوز

غنی: طالبان، تعهد کرده‌اند در صورت آزادی 400 زندانی مذاکرات صلح را آغاز می‌کنند

١٧ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در نشست افتتاحی لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح در کابل طی سخنانی گفت: گروه طالبان، تعهد کرده است که در صورت آزادی 400 زندانی این گروه، در ظرف سه روز مذکرات مستقیم بین‌الافغانی را آغاز می‌کند.

وی افزود: بر اساس قانون اساسی، رهایی 400 زندانی طالبان در صلاحیت رئیس‌جمهور افغانستان، نیست. تا رسیدن به این‌ نقطه از هفت‌ خوان رستم گذشته‌ایم. به لحظه‌های بسیار حساس نزدیک شده‌ایم. برگزاری این لویه‌جرگه، نشان‌دهنده‌ی تعهد من به تطبیق قانون اساسی است.

غنی با اشاره به حسن نیت دولت افغانستان برای آغاز مذاکرات صلح، گفت: طالبان با استفاده از خلای مذاکراتی، رهایی 5000 زندانی را به رهایی 5000 نام‌ و چهره‌های مشخص بدل کرده‌اند. تاکنون هر گامی را که ما برداشته‌ایم، تعهد و حسن‌نیت ما را نشان می‌دهد. در حالی که براساس توافق‌نامه‌ی دوحه، پیش از شروع مذاکرات، ما هیچ تعهدی برای رهایی زندانیان طالبان نداشته‌ایم.

او همچنین تأکید کرد: طالبان، با بهانه‌ قرار دادن آزادی 400 زندانی شان، دولت افغانستان را در دوراهی قرارداده و شکستن این بن‌بست «بدون مراجعه به آرای ملی» ممکن نبوده است.

رییس‌جمهور افغانستان با اشاره به اهمیت لویه‌جرگه و مشوره با مردم، گفت: «تصمیم امروز و فردای تا‌ن بسیار مهم است.‌ من به درایت و وطن‌دوستی هر کدام تان باور دارم و به این هم باور دارم که عقل جمعی افغانستان، همواره از عقل فردی بهتر است».

غنی، هم‌چنین خاطر نشان کرد که خواست جامعه‌ی جهانی نیز بر این است که دولت و مردم افغانستان، هرچه زودتر در مورد آزادی 400 زندانی طالبان، تصمیم گیری کنند تا مذاکرات مستقیم میان دولت و طالبان آغاز شود.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/غنی-طالبان-تعهد-کرده-اند-در-صورت-آزادی-400-زندانی-مذاکرات-صلح-را-آغاز-می-کنند/1934573

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading