بازتاب نیوز

هشدار پزشکان از خطر شیوع کرونا درمیان شرکت‌کننده‌گان لویه‌جرگه

١٧ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

بیش از سه‌هزار تن در حالی‌ زیر یک سقف در تالار لویه‌جرگه گردآمده‌اند که خطر موج دوم ویروس کرونا در کمین است.

تصویرهایی‌که از نشست امروز شرکت‌کننده‌گان لویه‌جرگه مشورتی صلح برداشته شده‌اند، نشان می‌دهند که در تالار لویه‌جرگه فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت نشده‌است و بسیاری از شرکت‌کننده‌گان این جرگه ماسک ندارند.

پزشکان می‌گویند که در شرایطی‌که ویروس کرونا هنوز در گردش‌ است و احتمال شیوع موج دوم این ویروس وجود دارد، گردآمدن ۳۲۰۰ تن در زیر یک سقف و رعایت نشدن تدابیر بهداشتی میان آنان، می‌تواند خطرناک باشد.

محمد هاشم وهاج، پزشک در کابل گفت: «تا حال هیچ‌کشوری دنیا همچون جلسۀ بزرگی را دایر نکرده و این برای صحت مردم بسیار زیاد خساراتی خواهد داشت.»

خوشحال نبی‌زاده، رییس صحت عامه کابل می‌گوید که اگر شرکت کننده‌گان لویه‌جرگه فاصله‌‌گذاری‌ها را رعایت نکنند، ویروس کرونا گسترش خواهد یافت.

او اما گفت که از تمامی شرکت‌کننده‌گان این جرگه آزمایش ویروس کرونا گرفته شده‌است: «جمع شدن این تعداد مردم در صورتی که معیارهای صحی رعایت نشود، می‌تواند از نظر انتشار ویروس خطرآفرین باشد؛ اما وزارت صحت عامه تمام اقدامات مقتضی را روی دست گرفته است.»

بربنیاد گزارش وزارت صحت‌عامه در ۲۴گذشته ۷۸ تن به بیماری کوویدنزده گرفتار شده‌اند و نُه تن هم به‌علت این بیماری جان داده‌اند.

محمد جواد عثمانی، سرپرست وزارت صحت نیز امروز که در آغاز لویه‌جرگه سخنرانی می‌کرد، از شرکت‌کننده‌‎گان این جرگه خواست که تدابیر بهداشتی را رعایت کنند: «خواهش می‌کنم که از ماسک استفاده بکنید، دست‌های تان را بشوید و فاصلۀ دومتری را بخاطر حفظ جان خودتان و دیگر اعضای جرگه از شر ویروس کرونا در نظر بگیرید.»

بربنیاد آمارهایی‌که وزارت صحت پخش کرده، تاکنون ۳۶ و ۷۸۲ تن در کشور به بیماری کوویدنزده مبتلا شده‌اند. از این میان، ۱۲۸۸ تن جان باخته و ۲۵۵۵۶ تن دیگر بهبود یافته‌اند.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/health/هشدار-پزشکان-از-خطر-شیوع-کرونا-درمیان-شرکت‌کننده‌گان-لویه‌جرگه

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading