بازتاب نیوز

تنخواه برخی نیروها ‌که امنیت لویه‌جرگه را گرفته‌اند پرداخت نشده‌

١٧ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

شماری از نیروهای امنیتی که لویه‌جرگۀ مشورتی صلح را تأمین امنیت می‌کنند، می‌گویند که دوماه ‌است که تنخواه آنان پرداخت نشده‌است.

این در حالی‌ است که حکومت ۳۳۰میلیون افغانی را که از بودجۀ ملی پرداخت می‌شود، هزینۀ برگزاری این جرگه کرده‌است.

طوفان یکی از سربازان پولیس که امنیت لویه‌جرگه را گرفته‌است گفت: «معاش‌های ما، ماه در ماه حواله می‌شود؛ اما... یک ونیم ماه می‌شود که حواله نشده‌است.»

فیاض، سرباز دیگر پولیس نیز بیان داشت: «به‌خاطر تأمین امنیت، همواره تلاش می‌کنیم تا مردم عزیز ما در یک فضای صلح و امنیت سرتاسری زنده‌گی کنند.»
شماری دیگر از نیروهای دولتی‌که از چند روز بدیسنو سرگرم تأمین امنیت لویه‌جرگۀ مشورتی صلح استند، انتظار دارند که خشونت‌ها از کشور برچیده شوند و صلح همیشه‌گی تأمین شود.

امرالله، استاد دانشگاۀ نظامی مارشال محمد قسیم فهیم گفت: «بیایند صلح بکنند! از جنگ، بدبختی و فلاکت و از غلام بودن کشورهای بیگانه بیرون بیایند و افغانستان را بسازند. جوان‌ها و مردم مارا نکشند.»

صمیم‌الرحمن، نظامی ارتش نیز افزود: «سه‌شب می‌شود که ما وظیفه اجرا می‌کنیم اینجا، و ایست بازرسی داریم... خدا کند یک صلح سرتاسری در وطن ما بیاید.»

این لویه‌جرگه که در آن ۳۲۰۰ تن شرکت کرده‌اند برای سه روز دربارۀ چگونگی رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان ادامه خواهد یافت.

این جرگه امروز جمعه ۱۷ اسد آغاز شد. رهایی زندانیان یکی از دلایل اصلی تأخیر در آغاز گفت‌وگوهای صلح پنداشته می‌شود.

شهروندان کشور انتظار دارند که با برگزاری این لویه‌جرگه و مشخص‌شدن سرنوشت زندانیان طالبان، بهانه‌جویی در روند صلح پایان یابد.

عبدالرحمن، باشندۀ کابل گفت: «زندانی‌هایی استند که اتباع خود کشور ما استند، باید در قسمت رهایی شان جرگه نظر مثبت بدهد و اگر اتباع بیرونی است این مشکل است.»

حشمت الله رحیمی، باشندۀ دیگر کابل نیز افزود: «۳۳۰میلیون افغانی را به‌خاطر رهایی ۴۰۰زندانی طالبان هزینه می‌کنند اما ما، در خط فقر قرار داریم و این کار درست نیست.»

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/تنخواه-برخی-نیروها-‌که-امنیت-لویه‌جرگه-را-گرفته‌اند-پرداخت-نشده‌

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading