بازتاب نیوز

ایران استعفای نماینده خاص امریکا برای این کشور را مسخره آمیزه خواند

١٨ اسد ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

وزارت خارجه ایران استعفای نماینده خاص حکومت امریکا برای ایران که سیاست اداره رئیس جمهور دونالد ترمپ را در رابطه با ایران پیش می‌برد مسخره آمیز خوانده و قصر سفید را متهم کرده است که لقمه بزرگ‌تر از دهن خود را برداشته است.

این الفاظ تمسخر آمیز در یک تویت عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران دیروز جمعه (۷ اگست) نشر شده است. یک روز قبل از این وزارت خارجه امریکا اعلان کرده بود که برایان هوک وظیفه خود را ترک می‌کند.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا گفت الیت ایبرامز دپلومات دیگر امریکایی موقتاً مقام هوک را اشغال می‌کند. ایبرامز تلاش‌های اداره رئیس جمهور ترمپ را برای سرنگونی حکومت ونزویلا رهبری می‌کند.

موسوی در توییتر خود این اقدام را خنده آور خوانده و گفته است بین هوک و ایبرامز هیچ تفاوتی وجود ندارد.

او در توییتر خود نوشته است وقتی که سیاست امریکا در رابطه با ایران مطرح باشد، مقامات امریکایی لقمه بزرگتر از دهن خود را می بردارند.

استعفای غیر منتظره هوک در زمانی اعلان شد که قرار است شورای امنیت سازمان ملل متحد هفته‌ آینده در مورد تمدید تحریم فروش اسلحه به ایران رأی‌گیری کند.

هوک در ماه اگست سال ۲۰۱۸ میلادی بعد از آنکه امریکا اعلان کرد از توافق اتمی قدرت‌های بزرگ با ایران خارج می‌شود، این وظیفه را به عهده گرفت.

با توافق اتمی بین ایران و قدرت‌های بزرگ جهان در سال ۲۰۱۵ برخی تحریم‌های وضع شده بر ایران رفع شدند و در برابر آن ایران تعهد نمود که برنامه های اتمی خود را محدود می‌سازد.

رئیس جمهور ترمپ بعد از خارج شدن از این پیمان فشارها را علیه تهران هر روز بیشتر ساخته است.

با وجود مشکلات زیاد اقتصادی، ایران هنوز هم به فشارهای امریکا سر خم نکرده است.

ایبرامز که اکنون مقام هوک را همچون نماینده خاص امریکا برای ایران به عهده می‌گیرد، در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ یک عنصر مهم بشمار می‌رفت.

مایک پومپیو وزیر خارجه امریکا گفته است ایبرامز همزمان با آنکه تلاش‌ها را برای سرنگون ساختن حکومت رئیس جمهور ونزویلا نیکولاس مادورو دوام می‌دهد، امور مربوط به ایران را نیز به عهده می‌گیرد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30772643.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading