بازتاب نیوز

دیدبان حقوق بشر: جرگه‌ای که در آن از سیاف تمجید می‌شود، کمکی به صلح نمی‌کند

١٨ اسد ١٣٩٩ خبرگزاری افق

دیدبان حقوق بشر می‌گوید که لویه‌ جرگه تاثیر مثبتی بر روند صلح نخواهد گذاشت. مسئول بخش آسیای این سازمان گفته‌است که فکر نمی‌کند که این جرگه با آزاد کردن ۴۰۰ زندانی طالبان و تمجید از سیاف، صلح و حقوق بشر را در افغانستان تامین کند.

پاتریشا گاسمن؛ مسئول بخش آسیای دیدبان حقوق بشر در گفتگو با رادیو آزادی گفته‌است: «طوری که توافق‌نامه دوحه نتوانست صلح را در افغانستان تامین کند، لویه جرگه هم بیشتر از آن صلح را تامین کرده نمی‌تواند.»

وی تاکید کرده‌است که برای آوردن صلح پایدار به یک تعهد جدی حقوق بشری و تامین عدالت و حساب‌دهی نیاز است.

وی افزوده‌است: «از یک لویه جرگه که آقای سیاف در آن جای مهم دارد و از او تمجید می‌شود شما چگونه می‌توانید انتظار احترام به حقوق بشر را داشته‌باشید.»

گاسمن گفته‌است جنگ به‌خاطر تخطی‌های حقوق بشری در افغانستان گرم‌تر شده‌است و مقام‌های حکومتی برای حفظ قدرت، صدای حمایت از حقوق بشر را بلند می‌کنند.

وی افزوده‌است: سیاستمدارانی مانند حنیف اتمر اکنون صدای خود را برای حمایت از حقوق بشر بلند کرده‌اند تا حمایت مردم را برای بقای قدرت خود جلب کنند، اما وقتی که آن‌ها در قدرت بودند برای حقوق بشر چه کردند؟»

حکومت برای تصمیم‌گیری در مورد رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، لویه‌ جرگه را فراخوانده‌است. این جرگه دیروز آغاز شد و امروز هم در حال برگزاری است.

رییس‌ جمهور غنی می‌گوید، وی صلاحیت رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را ندارد. به گفته وی این افراد دوسیه‌های جنایات سنگین جنایی دارند و به اعدام و حبس ابد محکوم اند، اما اگر آزاد نشوند جنگ ادامه می‌یابد.

لینک اصلی: https://ufuqnews.com/archives/156301

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری افق

آخرین خبر ها:

Loading