بازتاب نیوز

افزایش شمار خبرنگران زندانی در سال ۲۰۱۹

١٨ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

سازمان خبرنگاران بدون مرز در گزارش سالانه ۲۰۱۹ اش که به روز جمعه نشر کرده است، گفته است که تقریباً نیمی از این خبرنگاران، در چین، مصر وعربستان سعودی زندانی بوده اند.

براساس این گزارش، اکثریت خبرنگاران زندانی در چین، به اقلیت مسلمان ایغور تعلق داشته اند. در گزارش خبرنگاران بدون مرز آمده است که در  مصر و عربستان سعودی بیشتر خبرگاران، بدون حکم و یا اتهام زندانی اند. حتی کسانی که رها می شوند، بازهم اغلب با  فشار های سختی مواجه اند.

همچنین در این گزارش آمده است که در سوریه شمار واقعی خبرنگاران که زندانی اند، احتمالاً به مراتب بیشتر از ۲۶ مورد است که توسط سازمان خبرنگاران بدون مرز راجستر شده است.

اکثریت خبرنگاران که در سال ۲۰۱۹ کشته شده اند، در سوریه و مکسیکو، در هر یک ۱۰ خبرنگار، در افغانستان ۵، در پاکستان ۴ و در سومالیا ۳خبرنگار بوده اند.

اما براساس این گزارش در کل، شمار موارد خبرنگارانی که کشته شده اند، از ۸۶ به ۴۹ مورد کاهش یافته است.

در امریکای لاتین ۱۴ خبرنگار کشته شده‌اند که بیشتر از مجموع موارد کشته شده ها در کشورهای بحرانی خاور میان مانند سوریه، یمن و عراق بوده اند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز می افزاید که در پایان سال ۲۰۱۹، در سطح جهان ۵۷ خبرنگار ربوده شده اند: ۳۰ نفر در سوریه، ۱۵ نفر در یمن، ۱۱ نفر در عراق و یک تن در شرق اوکرائین.

hm, ka (kna)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/افزایش-شمار-خبرنگران-زندانی-در-سال-۲۰۱۹/a-54494418?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading