بازتاب نیوز

شماری از اعضای لویه جرگه مشورتی صلح به کرونا مبتلا هستند

١٨ اسد ١٣٩٩ دويچه وله

مقام های افغان گفته اند که آزمایش کرونای ۱۷ تن از اشتراک کنندگان در این گردهمایی بزرگ مثبت شده است. این خبر در ختم دومین روز این گردهمایی اعلام شد. رعایت فاصله اجتماعی و توصیه های صحی در این جرگه ناممکن خوانده شده است.

سعید جامی، یکی از سخنگویان وزارت صحت عامه افغانستان گفت: «نمونه های همه ۳۶۲۰ اشتراک کننده این لویه جرگه توسط تیم های صحی ما گرفته شده اند. نتیجه آزمایش کرونای ۱۷ تن از اشتراک کنندگان مثبت بوده است.» وی اضافه کرد این افراد برای درمان به قرنطین شفاخانه ای فرستاده شده اند.

مرتبط: با وجود تهدید کرونا جرگه مشورتی با حضور ۳۲۰۰ عضو برگزار می شود

این جرگه قرار است در مورد آینده سیاسی این کشور، رهایی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان و مذاکرات بین الافغانی صلح فیصله کرده و به حکومت مشورت دهد.

این لویه جرگه سه روزه زیر سقف یک خیمه بزرگ برگزار شده است.

این لویه جرگه سه روزه زیر سقف یک خیمه بزرگ برگزار شده است.

هنوز مشخص نشده که این آزمایش ها قبل یا بعد از برگزاری این اجلاس گرفته شده اند. اما ترس از این به میان آمده که مبتلایان ویروس را در این گردهمایی بزرگ زیر یک خیمه پخش کرده و باعث به وجود آمدن موجی خطرناک دیگر در سراسر کشور شوند.

فاصله اجتماعی و توصیه های صحی در این گردهمایی کمتر مراعات می شوند

فاصله اجتماعی و توصیه های صحی در این گردهمایی کمتر مراعات می شوند

 براساس آمار رسمی، تاکنون ۳۷۰۱۵ تن در افغانستان به این ویروس مبتلا شده اند که ۱۳۰۷ تن شان جان باخته اند؛ اما مقام های صحی گفته اند احتمالا یک سوم جمعیت کشور به این ویروس مبتلا شده اند.

مرتبط: اولین روز جرگه مشورتی صلح چگونه گذشت؟

ایالات متحده امریکا که به شدت تلاش می کند برمبنای توافق امضا شده اش با طالبان، نیروهایش را از افغانستان بیرون بکشد، تاکید دارد که مذاکرات بین الافغانی صلح هرچه زودتر آغاز شود. آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان جنجالی شده و مانع مذاکرات خوانده می شود.

حتی رئیس جمهور، رئیس شورای عالی صلح و اعضای پارلمان و مجلس سنا نیز ماسک نپوشیدند.

حتی رئیس جمهور، رئیس شورای عالی صلح و اعضای پارلمان و مجلس سنا نیز ماسک نپوشیدند.

امریکا به دقیت بحث ها و نتایج لویه جرگه مشورتی صلح را نظارت می کند. عبدالله عبدالله، رئیس لویه جرگه و شورای عالی مصالحه ملی، روز شنبه گفت برگزاری این لویه جرگه به خاطر مسئله "مرگ و زندکی" افغانستان است. وی گفت نتیجه نهایی این جرگه روز یکشنبه اعلام خواهد شد: «واقعا امیدوارم که مشوره لویه جرگه به حکومت به نفع روند صلح باشد».

لویه جرگه بزرگترین گردهمایی در افغانستان است که در مورد مسائل مهم کشوری تصمیم می گیرد. این بار این گردهمایی از روز شنبه و در میانه بحران کرونا برگزار شده، ویروسی که گفته می شود ۱۰ میلیون افغان به آن مبتلا شده اند.

Rsh/Nka (reuters)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/افغانستان-ویروس-کرونا-سیاست-لویه-جرگه-مشورتی-صلح-طالبان-اشرف-غنی-عبداالله-عبدالله/a-54495690?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading