بازتاب نیوز

در ۲۴ ساعت گذشته سه ولایت گواه درگیری‌ها بوده‌اند

١٨ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

همزمان با برگزاری لویه‌جرگه برای رهایی زندانیان طالبان و اعلام آماده‌گی مشروط طالبان به آغاز گفت‌وگوهای صلح، نبردها میان این گروه و نیروهای دولتی کماکان در چند ولایت کشور ادامه داشته‌اند.

وزارت دفاع ملی، در سه اعلامیه‌یی که در این باره نشر کرده‌ گفته‌است که طالبان به روزهای جمعه و شنبه سه حمله را در ولایت‌های بلخ، بادغیس و فراه بالای پاسگاه‌های نیروهای دولتی انجام داده‌اند.

اما، مسؤولان نهادهای امنیتی و دفاعی دربارۀ این حمله‌ها حاضر به گفت‌وگو نشدند.

لویه‌جرگۀ مشورتی صلح روز جمعه – ۱۷ اسد – آغاز شد. این جرگۀ سه‌روزه قرار است فردا پایان یابد. ۳۲۰۰ تن در این جرگه شرکت کرده‌اند و قرار است حکومت را در رهایی و عدم رهایی ۴۰۰زندانی طالبان که حکومت می‌گویند به‌جرم‌های جنایی، دزدی، قتل و آدم‌ربایی متهم اند، مشوره دهند.

عبدالله عبدالله، رییس لویه‌جرگه امروز گفت که تمامی پنجاه کمیتۀ این جرگه به‌‍نحوی موافق رهایی این زندانیان است.

در همین حال، وزارت خارجۀ افغانستان از اعلامیۀ وزارت خارجۀ امریکا در پیوند به برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح استقبال کرده‌است.

وزارت خارجه کشور می‌گوید که امریکا از حساب‌ده بودن طالبان پس از پروسۀ رهایی زندانیان وعده سپرده‌است و نیز بر حفظ دست‌آوردهای سال‌های پسین تأکید کرده‌است. به همین‌ترتیب گفته‌است که رهایی ۴۰۰ زندانی طالب باعث کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس سراسری خواهد شد.

گران هیواد، سخن‌گوی وزارت خارجه افغانستان گفت:«اعلامیۀ وزارت خارجه ایالات متحده امریکا نشان دهندۀ روابط جدی و تعهد ایالات متحده در زمینه حفظ استقرار و امنیت در افغانستان و روابط افغانستان با کشورهای منطقه می‌باشد.»

محمد امین وقاد، عضو پیشین شورای عالی صلح نیز افزود: «تعهد از طریق وزارت خارجه از کشورهای همسایه و منطقه هم گرفته شده که پس از آزادی چهارصد زندانی مذاکرات بین‌الافغانی آغاز گردد و خشونت متوقف شود.»

به روزجمعه همزمان با آغاز لویه‌جرگه، شماری از کشورهای جهان به‌شمول امریکا از برگزاری این جرگه ستایش کردند و وزارت خارجه امریکا در اعلامیه‌یی گفت که طالبان تعهد سپرده‌اند که با رهایی ۴۰۰ زندانی باقی ماندۀ شان، به‌زودی گفت‌وگوهای مستقیم را با حکومت افغانستان آغاز کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند تا افغانستان گواه یک آتش‌بس سراسری باشد.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/در-۲۴-ساعت-گذشته-سه-ولایت-گواه-درگیری‌ها-بوده‌اند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading