بازتاب نیوز

خواست‌ها برای بررسی رفتارهای خشونت‌آمیز با معترضان در لویه‌جرگه

١٨ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

شماری از شرکت کننده‌گان لویه‌جرگۀ مشورتی صلح که با آن‌ها برخورد خشونت‌آمیز صورت گرفته‌است، می‌گویند که باید به این رویدادها رسیده‌گی شود.

این معترضان، برگزارکننده‌گان لویه‌جرگۀ مشورتی صلح را به سرکوب صداهای اعتراضی متهم می‌سازند.

بلقیس روشن، عضو مجلس نماینده‌گان که روز گذشته پس از اعتراض در برابر گفته‌های رییس‌جمهور در لویه‌جرگه با برخورد خشونت‌آمیز روبه‌رو شد، ادعا می‌کند که این رفتار برنامه‌ریزی شده بود.

این عضو مجلس، می‌گوید زنی‌که با او برخورد خشونت‌آمیز کرده‌است، شکیبا صافی نام دارد و کارمند وزارت دولت در امور صلح است: «این کارمند بست چهار وزارت صلح است، بنام مشعل است یا شکیبا است.»

روز گذشته هنگامی که رییس‌جمهور غنی در آغاز لویه‌جرگۀ مشورتی صلح سخنرانی می‌کرد، بانو روشن بر جایش ایستاد و با بلند کردن یک لوحه که در آن نوشته بود «به طالبان باج ندهید» به سخنان رییس‌جمهور اعتراض کرد. اما او با برخورد خشونت‌آمیز روبه‌رو شد.

همزمان با این، تصویرهایی از غورنگ سیال، یکی از فعالان جامعه مدنی نیز پخش شده‌اند که پس از اعتراضش در برابر برگزاری این جرگه، از تالار بیرون کشیده می‌شود.

غورزنگ سیال در این باره گفت: «کسانی که با من برخورد توهین‌آمیز کردند، اول فکر کردم که اعضای جرگه استند؛ چون کالاهای شخصی داشتند، ولی بیرون که رفتیم و با «پی پی اس» صحبت کردند. از گپ‌های شان فهمیده شد که با امنیت کار می‌کنند.»

این معترضان می‌گویند که رویکردهای لویه‌جرگۀ مشورتی صلح حکومتی است و حکومت با برگزاری این جرگه، خاک به چشم مردم می‌زند.

امروز نیز که اعضای جرگۀ مشورتی صلح گزارش‌های کمیته‌های کاری شان را ارایه می‌کردند، انتقادهای برخی از اعتراض کننده‌گان نشست را برهم زد.

اصیلا وردک، شرکت کنندۀ لویه‌جرگه بیان داشت: «هنوز گپ من خلاص نشده بود که یک تعداد برادران از خیمه به طرف استیج هجوم آوردند و می‌خواستند مرا لت‌وکوب کنند.»

از سویی دیگر با گذشت بیشتر از یک شبانه روز هنوز هم کمیسیون برگزاری لویه‌جرگه مشورتی صلح ادعا می‌کند که نتوانسته‌است هویت افرادی را که با این اعضای جرگه برخورد کرده‌اند شناسایی کند. 

عبدالله عبدالله اظهار داشت: «لت‌وکوب یک فرد - چه زن باشد چه مرد، چه عضو پارلمان باشد یا یک دهقان این کشور یا یک خانواده معلول این سرزمین – به‌هیچ صورت تحت هیچ موازین قابل قبول نیست.»

علی کاظمی، سخن‌گوی لویه‌جرگه مشورتی صلح نیز اظهار داشت:«دارالانشای جرگه وظیفه گرفته است که این افراد را پیدا کنند.»

وزارت دولت در امور صلح، دربارۀ ادعاهای بلقیس روشن چیزی نمی‌گوید.

برخورد خشونت‌آمیز با شرکت کننده‌گان در نشست‌های رییس‌جمهور غنی بی پیشینه نیست؛ پیش از این نیز رییس زازی، از باشنده‌گان هرات پس از آن‌ از سوی نگهبانان رییس‌جمهور غنی لت‌وکوب شد که آقای غنی در یک نشست در ولایت هرات سخن‌رانی می‌کرد و او خواست عریضه‌یی را مبنی‌بر غضب زمین‌هایش در پکتیا به رییس‌جمهور بدهد.     

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/خواست‌ها-برای-بررسی-رفتارهای-خشونت‌آمیز-با-معترضان-در-لویه‌جرگه

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading