بازتاب نیوز

نگرانی بازرگانان کشور از مسدود بودن گذرگاۀ سپین بولدک

١٨ اسد ١٣٩٩ طلوع نیوز

همزمان با رسیدن فصل برداشت میوه‌ها در کشور، به‌ویژه در ولایت‌های جنوبی، مسدود بودن گذرگاۀ سپین بولدک نگرانی‌هایی را برای بازرگانان کشور ایجاد کرده‌است.

گذرگاۀ سپین بولدک از نزدیک به یک هفته است که به‌روی رفت‌وآمد مسافران و صادرات کالاهای کشور به پاکستان بسته است.

اما، به روز سه‌شنبه دروازۀ این گذرگاه برای چند ساعت از سوی مرزبانان پاکستانی به‌روی مردم گشوده شد.

مسؤولان کمیساری سپین بولدک می‌گویند که پاکستان پذیرفته بود تا این دروازه را سه روز در هفته به‌روی مردم باز کند، اما از بازشدن این گذرگاه به‌روی کالاهای بازرگانی هنوز خبری نیست.

محمد قاسم محمدی، سرپرست کمیساری سپین بولدک گفت: «تضمین شفاهی کرده‌ بودند که با اسلام‌آباد گفت‌وگو کرده‌‎اند که باید دروازه سپین بولدک برای سه‌روز در هفته به‌روی مردم دوطرف باز شود.»

در همین حال، شماری از کسانی‌که از ولایت‌های دور دست کشور برای تداوی به پاکستان می‌روند، می‌گویند که روزها می‌شود که در سپین بولدک گیر مانده‌اند.

نیازالدین، یکی از این گیرمانده‌گان گفت:«من از ولایت ننگرهار آمده‌ام، دیروز گفتند که راه باز است، اما امروز که آمدیم دیدیم که راه بسته است و پول‌های ما هم مصرف شد.»

شریفه، باشندۀ ولایت کندز نیز افزود: «بسیار به‌مشکل هستیم. راه بسته‌است و این مشکلات را ما را زیاد ساخته‌است. راه اگر باز باشد، کار ما زود حل می‌شود و مردم به کار و زنده‌گی شان می‌رسند.»

این شهروندان کشور از حکومت‌های افغانستان و پاکستان می‌خواهند که گذرگاۀ سپین بولدک را به‌زودی باز کنند.

محمد آغا، باشندۀ ننگرهار اظهار داشت: «زنان، مردان، کودکان، خرد و بزرگ همه این‌جا منتظر اند. بیماران این‌جا زیر آفتاب مانده‌اند.»

محمد رسول، باشندۀ هلمند نیز افزود: «این دروازه را باز کنند تا مسافران به هدف شان بروند. همرای ما بیماران استند، بزرگ سالان استند، زنان استند و کودکان استند.»

این در حالی است که پیش از این هم گذرگاه سپین بولدک به‌علت شیوع ویروس کرونا برای چند ماه بسته بود.

گذرگاۀ سپین بولدک به‌علت تنش‌های اخیر میان نظامیان افغانستان و پاکستان بسته شده‌است و معلوم نیست که چه زمانی این دروازه دوباره گشوده خواهد شد.

مسؤولان اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری می‌گویند که اگر گذرگاۀ سپین بولدک باز نشود یک‌باردیگر بازرگانان و باغداران در ولایت‌های جنوبی وغربی کشور، زیان‌های هنگفتی خواهند دید.

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/business/نگرانی-بازرگانان-کشور-از-مسدود-بودن-گذرگاه-سپین-بولدک

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading