بازتاب نیوز

پیشنهاد سعودی به امریکا برای اشغال قطر

١٨ اسد ١٣٩٩ جمهور نیوز

پیشنهاد سعودی به امریکا برای اشغال قطر
به گزارش جمهور، نشریه امریکایی «فارن پالیسی» در گزارشی افشاگرانه نوشته که «سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی در سال ۲۰۱۷ به «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور امریکا پیشنهاد حمله به قطر را ارائه کرده است که ترامپ بشدت این پیشنهاد را رد کرده است.

طبق این گزارش، شاه سعودی در یک تماس تلفنی به تاریخ ششم ژوئن سال ۲۰۱۷ یعنی تنها یک روز پس از محاصره قطر توسط سعودی، امارات، بحرین و مصر به ترامپ پیشنهاد حمله به قطر و اشغال آن را ارائه کرده است.

طبق نوشته این نشریه، امریکا پس از یک دوره کوتاه از کویت درخواست میانجیگری برای حل این بحران را کرد.

پیشتر، روزنامه امریکایی «وال استریت جورنال» نیز در ماه می سال ۲۰۱۹ فاش کرده بود که ارتش سعودی در سال ۲۰۱۷ طرحی برای حمله به کشور قطر آماده کرده بود.

این روزنامه به نقل از برخی مقامات امریکایی، سعودی، قطری گزارش داده بود که طرح سعودی شامل حلمه نظامی و تسلط بر میدان گاز طبیعی شمال بود که در نوع خود بزرگ‌ترین میدان نفتی به شمار می‌رود.

وال استریت جورنال به نقل از منابع خود تأکید کرده بود که مقامات امریکایی ریاض را مجاب کردند که حمله به قطر نقض آشکار نظام بین‌المللی است. این روزنامه امریکایی در ادامه نوشت که با توجه سخت بودن گزینه اقدام نظامی، این مسئله سعودی و هم‌پیمانان آن را به اعمال محاصره اقتصادی علیه قطر سوق داد.

پنجم ژوئن ۲۰۱۷ کشورهای سعودی، امارات، مصر و بحرین با ادعای حمایت قطر از تروریسم، روابط خود را با این کشور قطع و مجازاتی را بر آن تحمیل کردند. این بدترین بحران شورای همکاری خلیح فارس از زمان تأسیسش در سال ۱۹۸۱ است.

از زمان آغاز این بحران کویت به دنبال میانجی‌گری میان طرف‌های بحران است اما تاکنون موفقیت چندانی کسب نکرده است.

لینک اصلی: http://www.jomhornews.com/fa/news/130335/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از جمهور نیوز

آخرین خبر ها:

Loading